Трябва ли да използваме пробиотици при запек?

Запекът е често срещан проблем, който засяга приблизително 16% от възрастните по света, по официални данни. Въпреки, че вероятно доста повече хора се сблъскват ежедневно с него, отколкото ни показва статистиката, темата все още се смята за табу. Понякога запекът се оказва доста труден за лечение, което кара хората да се обръщат към натурални продукти, хранителни добавки и пробиотици.

Пробиотиците са живи полезни бактерии, които естествено се намират във ферментирали храни, като кисело мляко, сирене, туршия и кисело зеле. Пробиотиците се продават и като хранителни добавки. Те подобряват чревния микробиом – това са всички бактерии, които се намират в стомашно-чревния тракт. Сред тях има „добри“, които ни помагат да сме здрави и „лоши“, които причиняват различни заболявания. Балансът в чревната флора и достатъчното количество от „добрите“ пробиотични бактерии, помага за намаляване на възпалението, подобрява имунната функция, храносмилането, като може да бъде от полза включително за здравето на сърцето.

Проучванията показват, че приемът на пробиотици може да намали нивата на кръвната захар, да ни помогне в отслабването, да подобри чернодробната функция и здравето на кожата. Всичко това е така, защото полезните бактерии потискат размножаването на патогенните.

В тази статия ще разгледаме как пробиотиците могат да помогнат в лечението на запек.

Пробиотици при различните видове запек

Запекът може да бъде причинен от най-различни причини. За щастие, учените са провели стотици клинични изпитания, с които доказват, че пробиотиците могат да бъдат от полза при различни състояния, причиняващи запек.

Синдром на раздразненото черво

Синдромът на раздразненото черво е храносмилателно разстройство, което може да доведе до множество неприятни симптоми, включително болки в стомаха, подуване на корема и запек. Пробиотиците често се използват за намаляване на неприятните симптомите, свързани със Синдрома на раздразненото черво.

Метаанализ на 24 проучвания показва, че пробиотиците намаляват интензитета на симптомите, подпомагат редовното изхождане и  повишават качеството на живот при хора със Синдром на раздразненото черво.

Друго проучване, проведено с цели 150 души, страдащи от Синдрома на раздразненото черво, разкрива, че приемът на пробиотици в продължение на 60 дни, помага за подобряване на редовността на изхождането и консистенцията на изпражненията.

Нещо повече, 6-седмично проучване с 274 души, показва, че приемът на пробиотици намалява симптомите на коварното заболяване, сред които запека, подуването и болката.

Пробиотичната храна ProLact Biostim съдържа милиарди живи бактерии Лактобацилус Булгарикус, Лактобацилус Рамнозус и Стрептококос Термофилус. Ежедневният прием на 10 гр. пробиотик на прах съдържа повече от 10 млрд. живи клетки и подпомага баланса на стомашно-чревната флора и редовното изхождане, като същевременно намалява неприятните стомашно-чревни симптоми, като къркорене на червата, болка, подуване и газове.

ProLact Balance+ е пробиотик в капсули, обогатен с растителни фибри и храносмилателни ензими. Много често запекът е причинен от недостиг на ензими, които да подпомогнат храносмилането. ProLact Balance+ е незаменим по време на празничните трапези, защото ускорява преминаването на храната през чревния тракт и намалява усещането за тежест и подуване в стомаха.

Запек при деца

Запекът при децата е често срещан и може да бъде причинен от различни фактори, включително диетата, фамилната анамнеза, наличие на хранителни алергии и психологически проблеми. Множество проучвания показват, че пробиотиците облекчават запека при деца.

Например, метаанализ на шест проучвания установява, че приемът на пробиотици в продължение на 3 до 12 седмици увеличава честотата на изхождане при деца със запек, а друго по-малко 4-седмично проучване с 48 деца потвърждава резултатите на предходните.

Пробиотичните храни ProLact Kids Ягода и ProLact Kids Банан подпомагат храносмилането и редовното изхождане при децата. Те съдържат напълно натурални плодови ензими, защото са обогатени с изсушени банан или ягода, без добавени оцветители, овкусители или аромати. Освен с милиардите живи клетки на Лактобацилус Булгарикус и Стрептококос Термофилус, двата пробиотични продукта съдържат незаменими витамини и минерали, които подпомагат естествените защитни сили на детския организъм.

Запек при бременност

Около 38% от бременните жени страдат от запек, който може да бъде причинен от пренатални хранителни добавки, хормонални промени или намаляване на физическата активност. Изследванията показват, че приемът на пробиотици по време на бременност може да предотврати запека.

В 4-седмично проучване с 60 бременни жени, страдащи от запек, ежедневният прием на пробиотик с Лактобацилус Булгарикус, увеличава честотата на изхожданията и подобрява някои симптоми, като чувството на тежест и подуване на корема.

В друго проучване, проведено с 20 жени, изводите от предходните се потвърждават напълно – пробиотикът успява да се пребори със запека, както и да предотврати неприятните стомашно-чревни симптоми, които много бременни жени изпитват.

ProLact Prenatal е пробиотична храна на прах, която съдържа милиарди живи пробиотични бактерии, които подпомагат перисталтиката. Ежедневният прием на пробиотици може да помогне на бъдещите майки да се отърват от запека и киселинния рефлукс, особено в последните месеци от бременността. Освен това, ProLact Prenatal подпомага калциево-фосфорната обмяна в организма, заради естествения млечен калций.

ProLact Prenatal+ е пробиотик в капсули, обогатен с естествен екстракт от зелен боб. Зеленият боб е натурален източник на фолиева киселина, незаменима по време на бременност и в първите месеци след раждането. ProLact Prenatal+ спомага за обогатяването на кърмата с калций и пробиотични бактерии, които да изградят здравословна микрофлора в коремчето на новороденото.

Запек при прием на медикаменти

Няколко лекарства могат да причинят запек. Сред тях е групата на опиоидите – лекарства, които се използват за намаляване на болката, хранителните добавки с желязо, антидепресантите и някои лекарства, които се прилагат в онкологичната терапия. Химиотерапията е основен причинител на запек. Около 16% от хората, подложени на това лечение на рак, страдат от нередовно изхождане.

В проучване, проведено с 500 души с онкологични заболявания, 25% съобщават за излекуване, както на запека, така и на диарията, след прием на пробиотици. Това е така защото полезните бактерии балансират чревната микрофлора, което повлиява благоприятно на различни гастроентерологични заболявания. В друго 4-седмично проучване със 100 души, пробиотиците прекратяват запека, причинен от химиотерапия при цели 96% от участниците.

ProLact Protect е пробиотична храна, подходяща за хора с онкологични заболявания. Тя съдържа милиарди живи клетки на Лактобацилус Булгарикус, Лактобацилус Рамнозус и Стрептококос Термофилус. Допълнително обогатена е с екстракт от корен на кръвен здравец. Комбинацията между пробиотичните бактерии и екстракта от кръвен здравец подпомага синтеза на тромбоцити и хемоглобин, като същевременно поддържа нормалната функция на имунната система.

ProLact Protect+ е пробиотик в капсули, който съдържа екстракт от гъба Рейши и екстракт от корен на кръвен здравец. Изключително подходящ е по време на химио- и лъчетерапия, защото намалява страничните ефекти от лечението и подпомага естествените защитни сили на организма.

Пробиотиците също могат да бъдат от полза за хора, които страдат от запек, причинен от прием на хранителни добавки с желязо. В едно малко 2-седмично проучване, проведено с 32 жени, приемът на пробиотик с Лактобацили, заедно с жлезен препарат, води до редовно изхождане и намаляване на неприятните симптоми, свързани със запека, в сравнение с приемането на плацебо за същия период от време.

Съдържащият се екстракт от корен на кръвен здравец в ProLact Protect и ProLact Protect+ може да бъде от изключителна полза за хора, страдащи от анемия и железен дефицит. Заедно с това, полезните бактерии в двата пробиотика могат да предотвратят появата на запек, свързан с приема на железен препарат.

Пробиотици и странични ефекти

Пробиотиците са безопасни за употреба и не причиняват странични ефекти. В редки случаи, в които чревната микрофлора е наситена с твърде много патогенни бактерии, първите дни от приема на пробиотик могат да бъдат съпътствани с някои симптоми, като къркорене и подуване на корема. Тези симптоми на напълно нормални и показват, че „добрите“ пробиотични бактерии изместват лошите и се заселват в нашите черва. Ако се почувствате твърде дискомфортно, може да намалите дневната доза пробиотик.

Ако страдате от автоимунно заболяване или ХИВ, добре е да консултирате с лекуващия Ви лекар приема на пробиотични продукти. Вземете предвид, че употребата на пробиотици по време на антибиотично лечение е силно препоръчителна, но трябва да има поне 3 часа разстояние между двата приема.

Как да изберем пробиотик?

Изборът на правилния пробиотик е от ключово значение, както за лечението на запек, така и за адресирането на много други здравословни проблеми. Най-скъпата хранителна добавка е тази, която не ни носи никакви ползи.

Различни поколения пробиотици

Има различни генерации пробиотици. Най-старата от тях предлага само т.нар. „стартерна култура“ – голямо количество бактерии. За съжаление, те не оцеляват дори докато стигнат до вашия дом. Втората генерация пробиотици добавя към полезните бактерии някакъв вид хранителна среда за тях – най-често инулин. Тези въглехидрати могат да причинят къркорене и болка в корема, и в крайна сметка продуктът да има обратен ефект. Третата и четвъртата генерация пробиотици създават синтетична обвивка на полезните бактерии от протеини и мукополизахариди, която да ги запази живи.

Пробиотиците ProLact са последно поколение пробиотици, произведени по уникална технология за естествена микроенкапсулация на бактериите. Това означава, че полезните пробиотични бактерии сами създават защитна обвивка, която ги предпазва не само от външното влияние на средата, а и от ниското Ph в стомаха. Така те могат да преминат през целия стомашно-чревен тракт и да се заселят в дебело черво, където се получават най-много гнилостни процеси, отговорни за редица възпалителни заболявания.

Различни бактериални щамове

Когато избираме пробиотик, трябва да обърнем внимание и на бактериалните щамове, които се съдържат в него. Пробиотиците ProLact използват четири пробиотични щама – Лактобацилус Булгарикус, Лактобацилус Рамнозус, Лактобацилус Ройтери и Стрептококос Термофилус.

Лактобацилус Булгарикус е прославил България по света не само с уникалните си полезни свойства, а и с вкуса на традиционното ни кисело мляко. Той има множество полезни свойства, а ефектите му при запек са клинично доказани.

Лактобацилус Рамнозус е много добре познат и проучен пробиотичен щам, известен с редица ползи за здравето, сред които е и лечението на запек. Клинично доказано е, че приемът на тази добра бактерия увеличава честотата на изхождане при хора, които страдат от запек.

Пробиотичният щам Лактобацилус Ройтери се е развивал едновременно с хората в продължение на милиони години, адаптирайки се към своя домакин –  човека, за една успешна симбиоза. Той е един от първите бактериални видове, които се появяват естествено в микрофлората на новороденото. В проучване, проведено с 40 възрастни, учените установяват, че Лактобацилус Ройтери е по-ефективен от плацебо, прилаган за подобряване на честотата на изхождане при възрастни пациенти и деца, страдащи от запек.

Стрептококос Термофилус е друг пробиотичен щам, който се съдържа в традиционното българско кисело мляко. Той създава благоприятна среда, в която Лактобацилите да се развиват. Двата щама имат синергичен ефект. Метаанализ от 2019 г. показва, че приемът на пробиотик, който съдържа Лактобацили и Стрептококос Термофилус, може да се пребори дисбиозата в чревната микрофлора и да помогне за лечението на запек. Учените са категорични, че пробиотиците могат да бъдат новото средство за лечение на запек, особено при хора, които не се поддават на конвенционална терапия.

Препоръчителна доза

Всеки производител определя различна препоръчителна дневна доза. На опаковката на продукта често е обозначен CFU – броят на колонообразуващите клетки. Пробиотиците ProLact съдържат 10 млрд. живи бактерии в 10 гр. пробиотична храна на прах и над 1 милиард в две капсули.

Вземете предвид, че както всяка хранителна добавка или лекарствено средство, пробиотиците също се нуждаят от известно време, преди да започнете да усещате позитивните ефекти от тях. Не прекратявайте приема в първите 10 дни.

За да засилите ефекта, може да включите повече ферментирали храни в диетата си, като кисело мляко, кефир, камбуча, сирене, кисело зеле, туршия или кимчи. Полезните бактерии се нуждаят от хранителни фибри, които може да им набавите, консумирайки повече плодове и зеленчуци.

В заключение…

Пробиотиците имат множество ползи за здравето, като са подходящи и за лечение на запек. Те са безопасни и ефективни, което ги прави отлично допълнение към здравословния начин на живот.