Парламентът прие на второ четене промени в Закона за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на лекарските асистенти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите. Те са свързани със създаването на съсловна организация „Българският съюз на лекарските асистенти и фелдшерите“ (БСЛАФ). Законопроектът, внесен от Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС), Васил Пандов „Продължаваме промяната – Демократична България“ и група народни представители беше подкрепен с единодушие от 104 народни представители, съобщават от БТА.

Ком момента не съществува съсловна организация на лекарските асистенти, въпреки че в предвидените от закона случаи те имат право да извършват определени медицински дейности в спешната, неотложната и първичната извънболнична медицинска помощ.

Промените сочат, че съсловната организация на лекарските асистенти ще е БСЛАФ. Медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, както и лекарските асистенти, зъботехниците и помощник-фармацевтите, които упражняват професията си, членуват в съответната съсловна организация. Промените запазват статута на съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти – Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), като едновременно с това се създава съсловна организация на лекарските асистенти. В обхвата на нормативната уредба попадат всички лица, които упражняват регулирана професия, свързана с полагането на здравни грижи от лекарски асистенти. Ще се създадат условия за поддържане на актуална информация за специалистите, упражняващи тази дейност, за създаване на етични правила и правила за добра практика по тази специалност и еднаква структура на организацията. Това ще доведе до повишаване на качеството на предлаганите услуги и ще улесни контрола върху тях.

Парламентът записа, че фелдшерите, които до влизането в силата на този закон се ползват с правата на лекарски асистенти с образователно-квалификационна степен „бакалавър“, при условие че са упражнявали медицинска професия не по-малко от две години през последните 30 години. Депутатите приеха, че професията „Лекарски асистент“ ще се упражнява от лица, които притежават диплома за придобито висше образование на образователно-квалификационната степен „бакалавър” и са вписани в регистъра на съсловната организация.