Материалът е подготвен от Атанас Нанков – Социален консултант, преминал модули на обучение по консултативна психология, социална и емоционална компетентност. Преминал е сертифицирано обучение по психосоматика. Използващ терапевтичен метод – Психодрама.

Атанас Нанков

Емоционалната интелигентност е ключова концепция в областта на психологията, която се отнася до способността на човек да разбира, разпознава и управлява своите собствени емоции и емоциите на другите. Емоционалната интелигентност също така включва и емпатия към емоциите на другите хора, което ни позволява да разбираме техните перспективи, нужди и реакции. Това е от съществено значение за изграждането на здрави междуличностни взаимодействия и успешни социални интеракции.
Емоционалната Компетентност в България
В историческия контекст на България, въпреки значимостта на взаимоотношенията, често те биват изоставени и укривани зад битови приоритети и борбата за оцеляване. Този акцент върху основните жизнени нужди е бил резултат от множество фактори, включително исторически събития, социални промени и културни влияния. Подобно на мнозина държави в световен мащаб, България също е претърпяла преход от традиционно общество към по-модерно и глобализирано общество. Този преход може да се разглежда като възможност за преосмисляне на важността на взаимоотношенията и емоциите в нашите животи. Глобалният свят насърчава разнообразие и крос-културен обмен, което ни дава възможност да откриваме и ценим различията, с които всяка култура допринася за общото благо. Например традициите на нашата страна, макар и в миналото, което било свързано с битовото оцеляване на хората, са запазили душевността, която се е предавала и чрез емоцията. Съществуват и до днес традиционни празници, в които се търси и се дава прошка например. Което е белег за това, че хората по нашите земи, макар и трудейки се за благоприятното битово, са намирали подход към душата на другия човек. Което означава, че родово ние в 21 век имаме потенциала да развиваме в най-висша степен душевността.
Съвременната психология подчертава значимостта на емоционалната интелигентност и взаимоотношенията за доброто ни психично и физическо здраве. Промяната в нашите стойности и приоритети може да ни насърчи да отделяме време и внимание на изразяването на емоциите и на изграждането на качествени взаимоотношения, които са ключови за нашето благополучие. Тест фокус на внимание, което е отвътре – навън. С ясната отговорност, че от човека, като единица, зависи благополучието на всички хора. И точно тук се появява въпроса, който всеки човек е добре да си зададе:
-Как да сътворя моето щастие през щастието на човека до мен, подкрепяйки се с обща отговорност за нашия път напред? Това е един път през миналото, където са нашите предци, с възможността за развитие, с устрем напред. Така че, в наши дни имаме възможността да се вгледаме в нашето минало, да учим от него и да интегрираме нови подходи в изразяването на нашите емоции. Този процес може да бъде източник на лично и социално обогатяване, което да подпомогне нашата адаптация към глобалния свят и да създаде по-балансиран и изпълнен със здраве живот.
Защо емоцията е здраве?
Сдържането на емоционалните реакции се е явявало за нещо социално приемливо в рамките на нашата консервативна среда. Въпреки това, съвременните изследвания убедително демонстрират, че ние сме един комплексен организъм, включващ емоционални прояви, чувства и физиологични реакции. Важен аспект от новите проучвания, от новия век е, че над 80% от заболяванията са с психосоматичен характер, т.е. те произтичат от непреживени или неизразени емоции. 

емоционално здраве


Важно е да разберем, че емоционалната интелигентност не е статична, а динамично развиваща се способност. Това е една съществена  разлика между рационална интелигентност (IQ) и емоционална интелигентност. А именно, че IQ-ресурса, до голяма степен е природна обусловеност, докато развитието на сензитивността, на емоциите е нещо в което можем активно да инвестираме чувство, мисли, действия и сърце.