Учени твърдят, че успешно са премахнали ХИВ от заразените клетки, като са използвали технологията за редактиране на гени „Криспър“, отличена с Нобелова награда, съобщава BBC. Работейки като ножица, но на молекулярно ниво, тя реже ДНК, така че „лошите“ части могат да бъдат премахнати.

Екипът на Амстердамския университет, който представи откритието си на медицинска конференция тази седмица, подчерта, че работата им остава само „доказателство за концепцията“ и на този етап не може да се говори за ХИВ.

Д-р Джеймс Диксън, доцент по стволови клетки и технологии за генна терапия в Университета в Нотингам, обясни, че за да бъде направено окончателно заключение и да бъде дадена точна оценка на резултатите са необходими още проучвания.

„Ще е необходима много повече работа, за да се докаже, че резултатите в тези клетъчни тестове могат да се случат в целия организъм за бъдеща терапия. Необходимо е още много развитие, за да може това да окаже въздействие върху хората с ХИВ“, коментира още той. 

Други учени също правят проучвания, използвайки технологията за редактиране на гени „Криспър“ срещу ХИВ. От Excision BioTherapeutics твърдят, че след 48 седмици трима доброволци с ХИВ нямат сериозни странични ефекти.

Според д-р Джонатан Стойе, експерт по вирусите в Института „Франсис Крик“ в Лондон, обаче премахването на ХИВ от всички клетки, които могат да го задържат в организма, е „изключително предизвикателство“.

„Ефектите извън целта на лечението с възможни дългосрочни странични ефекти продължават да будят безпокойство. Ето защо изглежда вероятно да минат много години, преди подобна терапия, базирана на „Криспър“, да стане рутинна – дори и да приемем, че тя може да се окаже ефективна“, допълва д-р Джонатан Стойе.