62-годишен мъж се възстановява успешно и  скоро трябва да бъде изписан от болницата, след трансплантация на бъбрек от генетично модифицирано прасе, така че да се намали рискът от отхвърляне на органа, съобщи BBC.

Четиричасовата операция, извършена на 16 март, „бележи важен етап в стремежа да се осигурят по-лесно достъпни органи за пациентите“, се казва в изявление на Масачузетската болница.

Американските лекари казват, че пациентът Рик Слейман е „истински герой“ за това, че се е подложил на иновативната операция. Той претърпява трансплантация на човешки бъбрек в същата болница през 2018 г., след като е бил на диализа в продължение на седем години преди това, тъй като собствените му бъбреци не са функционирали добре. Пет години по-късно обаче се налага отново да се върне на диализа. Перспективите му не изглеждат добри, тъй като според неговите лекари, той не се е повлиявал добре от диализата.

Рик Слейман казва, че е претеглил плюсовете и минусите и е решил да се подложи на трансплантацията на свински бъбрек. „Видях в това не само начин да ми помогне, но и начин да дам надежда на хилядите хора, които се нуждаят от животоспасяваща трансплантация“, казва той.

Специалният свински бъбрек е предоставен от eGenesis в Кеймбридж, Масачузетс. Животното е било генетично редактирано, за да се премахнат гени, които биха могли да бъдат вредни за човешки реципиент и да се добавят определени човешки гени за подобряване на съвместимостта.

Рик Слейман обаче все още приема лекарства против отхвърляне и не е ясно колко дълго новият му бъбрек ще функционира. Това е неизследвана територия, казват учените.

Използването на животински органи за трансплантации е съпроводено с голямата надежда за пробив в медицината, като в последните години са извършени и трансплантации на свински сърца, но след първоначалното им успешно приемане, пациентите, подложени на иновативните операции, за съжаление, починаха. Учените обаче не се отказват и са решени да усъвършенстват този процес.