Калина Маринова представя проект на тема „Нелегалното обезслесяване на територията на България“ пред ас. проф. по психология Роналд Харви, преподавател в курса „Психология на социалната промяна“ към Американския университет в България.

Студентката по журналистика и психология  се свърза с екипа ни, за да сподели своя идеен проект, припознавайки нашата #зелена медия като съмишленик към каузата да съхраним природата, въздуха и здравето на българското общество. Проектът включва иновативната разработка на сръбски учени за изграждането на станции от „течни дървета“, които пречистват въздуха в големите населени места. Разбира се, ние откликваме с удоволствие за възможността да ви запознаем по-детайлно с тази интересна идея в следващите редове:

C.H.: Какво представляват течните дървета и как функционират на практика?

К.M.: Иновативната идея представлява шестотин литрови контейнери, в които се поставя водораслото „Хлорела“ (Chlorella vulgaris). Една такава станция замества ефекта на две 10-годишни дървета, като идеята е не да се изземат функциите на горите, а да се пречиства по възможно най-ефикасния начин големите градове, където въздухът е най-замърсен, а мястото за засяване е най-малко поради пренаселване и презастрояване. Също така водораслите Chlorella vulgaris се оказват по-ефективни от дърветата при премахването на Въглероден диоксид от атмосферата. Те действат между 10 до 50 пъти по-бързо, което ги прави до 400 пъти по-ефективни, сочат проучванията на биотехнологичната компания Hypergiant Industries.

иновативна технология

C.H.: Намерило ли е приложение откритието на сръбските учени извън пределите на близката ни съседка? И колко изградени станции съществуват?

К.M.: На този етап течни дървета има само на няколко места на територията на Белград. Първата станция е изградена в края на 2021 година. 

C.H.: Обезлесяването е както национален, така и глобален проблем, който е пряко свързан с качеството на въздуха и съответно – със здравето ни. Какво сочат данните у нас? Има ли достъпна информация, касаеща неправомерното изсичане на дърветата / горите? 

К.M.: Данните у нас сочат, че над 200 български компании се занимават с нелегално изсичане на горите като годишните печалби се начисляват до 150 милиона лева. В същото време 43,000 български граждани, живеещи извън големите градове на страната са в дърводобивната индустрия. Законите в България са налице, за съжаление не се съблюдават от оторизираните органи и не се спазват от населението. Защо? Защото хората нямат знания за важността на дърветата, за запазването на природата, за въздействието на липсата им върху тяхното здраве и ежедневието им. Например, свлачищата за които все по често чуваме, са резултат от изсичането “до голо” на цели гори. По тези въпроси трябва да се започне обучение на децата още в началните класове.

C.H.: Благосъстоянието на нацията ни трябва да бъде обща цел на всички български институции, неправителствените организации, както и на медиите. Потърсихте ли подкрепа от други места?

К.M.: Тепърва възнамерявам да търся подкрепата и на други институции, както и на сръбските учени, които са инициаторите на идеята. Обнадеждена съм и вярвам, че ще получа подкрепата и помощта на организациите, с които ми предстои да осъществя контакт. Все пак,  LIQUID3 е една устойчива система за озеленяване на мегаполисите в света, които са лишени от растителност и въвеждането й на повече места ще допринесе за едно по-добро бъдеще. Сигурна съм в едно – наложително е да прокламираме тезата, че е абсолютно престъпление, когато цял свят се бори за възстановяване на горите, ние да ги унищожаваме.

система за озеленяване

C.H.: Споделите ни Вашите лични прогнози. Какви са целите, които си поставяте с представянето на този проект? 

К.M.: За съжаление проблемът с нелегалното обезслесяване не може да бъде разрешен от една амбициозна второкурсничка с големи мечти и още по-голямо сърце. За сметка на това нещото, което мога да направя, е да фокусирам вниманието на хората върху създалият се казус както и да измисля ефективна компенсация, за да се намалят вредите от тези нехуманни действия от страна на някои представители на българското общество. Също така успях да създам връзка с бъдещите президенти на два от клубовете в Американския университет, а именно –  “Better Community Club” и “Sustainability Club”. И двете представителки на гореизброените организации изявиха желание за разработване на представената от мен идея за поставяне на станция “LIQUID3” на територията на университета през следващата учебна година. В случай че очакванията ни бъдат оправдани и успеем да реализираме проекта си, ще се свържем отново с “Code Health TV” с цел популяризиране на вече създадената “течна” станция. 

Източник снимки: Green Product Award / www.gp-award.com