Настоящите ваксини срещу COVID-19, които са базирани на първоначалния  щам на вируса SARS-CoV-2, продължават да показват силна защита срещу тежко заболяване и смърт във всички варианти на вируса, наблюдавани до момента, уверяват от Световната здравна организация.

Целта за по-мащабно покритие с първичните серии и първите бустерни дози ваксини в рисковите групи във всяка страна остава приоритет.

Появата на нови варианти на вируса обаче доведе до бърз спад на защитата срещу заразяване. Необходимо е да се прецени дали актуализираните варианти на ваксините срещу COVID-19, особено за Omicron, биха подобрили ефективността на защита, посочват от СЗО.

Целта на новите ваксини е да  осигурят още по-голяма и по-трайна защита срещу тежки заболявания и смърт и по-широка защита срещу бъдещи мутации, които могат да бъдат дори по-антигенно отдалечени от индексния вирус.

Какво се случва в момента:

  • Актуализираните варианти на ваксините са в процес на клинични проучвания и  ще бъдат оценявани от регулаторните органи. След като тези ваксини получат разрешение за спешна употреба на СЗО или одобрение от строг национален регулаторен орган, те ще бъдат разгледани от SAGE. Препоръките за политиката ще се отнасят до различни сценарии на използване на актуализираните ваксини за Omicron и ще включват разглеждане на програмни аспекти.

  • Проучва се пълната полза за общественото здраве от актуализираните варианти на ваксините и тяхното стойностно предложение спрямо настоящите ваксини. Това ще бъде  определено само след като бъдат получени данни за ефективност.

  • Световната здравна организация (СЗО) с подкрепата на Стратегическата консултативна група от експерти (SAGE) по имунизация и нейната работна група за ваксини срещу COVID-19 продължава да преглежда нуждите за актуализиране на ваксините. Предвид се взимат вариантите на безпокойство (VOC). Преглеждат се пропуските в стратегиите за ваксинация.

  • Първоначално ще бъдат налични актуализирани варианти на иРНК ваксини COVID-19 и ще бъдат ограничени до проучвания за безопасност и имуногенност. Първоначално ще се следи имунния отговор. Основно ще се обърне внимание на продължителността на имунния отговор, защита срещу инфекция и безопасност.

  • Доказателства за ефективността на ваксината (VE) срещу симптоматично и тежко заболяване се очаква да станат достъпни,  когато актуализираните варианти на ваксини бъдат въведени в по-широка употреба. Препоръките за политиката при прилагане на актуализирани варианти на ваксините ще вземат предвид  доказателствата или вероятността за подобрено въздействие върху общественото здраве и потенциалното намаляване на риска срещу бъдещи варианти на вируса.

Информация: Световна здравна организация