В навечерието на Световния ден за борба с туберкулозата, който се отбелязва на 24 март, СЗО публикува инвестиционна обосновка за скрининг и превантивно лечение на туберкулозата. Моделиращото проучване, разработено съвместно с правителствата на четири държави – Бразилия, Грузия, Кения и Южна Африка – подчертава въздействието, което може да се постигне чрез разширяване на скрининга за туберкулоза и превантивното лечение на болестта. 

Анализът показва, че не особено големи инвестиции биха могли да доведат до значителни здравни и икономически ползи в четирите държави, като възвръщаемостта на инвестициите достига до 39 щатски долара за всеки инвестиран долар. 

Въпреки че глобалните усилия за борба с туберкулозата са спасили около 75 милиона живота от 2000 г. насам, тя причинява 1,3 милиона смъртни случая всяка година и засяга милиони други, като оказва огромно въздействие върху семействата и общностите.

„Днес разполагаме със знанията, инструментите и политическия ангажимент, които могат да сложат край на това хилядолетно заболяване, което остава един от най-големите инфекциозни убийци в света“, заяви д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО.

През 2022 г. СЗО съобщи за значително разширяването на достъпа до услуги за диагностика и лечение на туберкулозата. Въпреки това подобряването на достъпа до превантивно лечение на заболяването върви с бавни темпове. То, заедно с предотвратяването на заразяването с туберкулоза са от решаващо значение за намаляване на нивата на заболеваемостта от туберкулоза. За тази цел е от съществено значение е превантивното лечение за на болестта на хората с ХИВ, домашните контакти на пациенти с болни от туберкулоза и други високорискови групи, добавят от СЗО.

Иначе, мултирезистентната туберкулоза (MDR-TB) продължава да бъде криза в общественото здравеопазване, съобщават още от СЗО. Въпреки че през 2022 г. около 410 000 души са развили мултирезистентна или рифампицин-резистентна туберкулоза, само около 2 от 5 души са получили достъп до лечение. В същото време напредъкът в разработването на нови диагностични методи, лекарства и ваксини продължава да бъде ограничен от общото равнище на инвестициите в тези области. Ясно е, че са необходими много повече усилия за борба с туберкулозата, която остава един от водещите инфекциозни убийци в света.

През 2024 г. Световният ден за борба с туберкулозата се отбелязва под мотото „Да! Можем да сложим край на туберкулозата!“, като се отправя послание, че връщането на правилния път за преодоляване на епидемията от туберкулоза е възможно чрез увеличаване на инвестициите и по-бързо възприемане на новите препоръки на СЗО.

„Следващите пет години ще бъдат от решаващо значение, за да се гарантира, че политическият импулс, който имаме сега, ще се превърне в конкретни действия за постигане на глобалните цели за туберкулоза“, заяви д-р Тереза Касаева, директор на Глобалната програма по туберкулоза на СЗО. „СЗО ще продължи да осигурява глобално лидерство в борбата с туберкулозата, като работи с всички заинтересовани страни, докато не достигнем и спасим всеки човек, семейство и общност, засегнати от това смъртоносно заболяване“, добави още тя.

Глобалните цели, одобрени на Срещата на високо равнище на ООН по въпросите на туберкулозата през 2023 г., включват: достигане до 90% от нуждаещите се хора с услуги за превенция и грижи при туберкулоза; използване на препоръчания от СЗО бърз тест като първи метод за диагностициране на туберкулоза; предоставяне на пакет от здравни и социални придобивки на всички хора с туберкулоза; осигуряване на наличието на поне една нова ваксина срещу туберкулоза, която да е безопасна и ефективна; и преодоляване на недостига на финансиране за изпълнението на мерките и научните изследвания в областта на туберкулозата до 2027 г.