Свързваме ароматния и пикантен лук с овкусяване на нашите супи, ястия, салати. Той е много повече от подправка. Лукът съдържа предимно вода, което допринася за добра хидратация. Консумацията му ни осигурява калий, магнезий, калций, витамини от групата В.

Подобрява метаболизма и храносмилането
Лукът не съдържа мазнини, но пък е богат на антиоксидантни флавоноиди, за които е известно, че подобряват метаболизма и следователно помагат за отслабването. Специалистите по хранене предполагат, че консумацията на лучена напитка на гладно, спомага за по-бързото топене на излишните калории.

В блендер смелете ½ глава лук с 1 чаша вода и 1 с. л. мед. Получената напитка се приема преди първата закуска за деня.

Засилва имунитета
Лукът е естествен антибиотик, който спомага за бързото ни възстановяване по време на настинки и грип, облекчава хремата и кашлицата, засилва защитните сили на организма. Той съдържа витамин С и цинк, както и фитохимикали, които помагат на тялото ни да повиши своя имунитет.

За да си направите засилваща имунитета напитка, нарежете половин или една глава лук на ситно, сложете я в купичка и залейте с чаша вода. Оставете да престои за цяла нощ, след което на сутринта прецедете и изпийте.

Сок от лук за кожа и коса
Лукът, оказва се, има благоприятно въздействие и върху здравето и красотата на кожата и косата. Може да си приготвите сок от лук и да добавите към него малко лимонов сок, за да ви е по-приятен за консумация. Ако имате пъпчица, намажете я със сок от лук и след 15-20 минути изплакнете с вода.

Забавя се появата на бръчки
Още една причина да добавите към менюто си лук и сок от него е, че благодарение на флавоноидите и антиоксидантните съединения в сока от лук, могат да се предотвратят признаците на преждевременно стареене.

Може да подобри съня и настроението
Някои изследвания показват, че фолиевата киселина в сока от лук може да подобри настроението и да се бори с депресията. Фолатът действа, като предотвратява натрупването на химикала хомоцистеин. Смята се, че излишният му синтез пречи на синтеза на серотонин – хормонът, който ни помага да се чувстваме добре. Фолатът благоприятства и други хормони като допамин, който също спомага за регулирането на съня и настроението.

Източник: http://az-jenata.bg