Проф. Флориан Фицал е специалист по хирургия на гърдата във Wiener Privatklinik и има над 15 години опит. Той е директор на отделението по хирургия на гърдата, както и заместник – директор на Breast Health Center. През годините той е участвал в редица конференции и проучвания, автор е на над 150 публикации. Член е на множество професионални дружества в Австрия, като Австрийското дружество по хирургия ÖGC, Австрийската група за изследване на рака на гърдата и дебелото черво ABCSG (президентски съвет), Европейското общество по хирургична онкология ESSO (Examiner EBSQ FEBS Breast), Австрийското дружество по сенология ÖGS (член на борда), Австрийското дружество по хирургична онкология ACO-ASSO (член на борда), Европейското дружество по медицинска онкология ESMO. Награден е с множество награди: Награда за най-добра дисертация в областта на интензивната медицина за 1999 г. в Австрия (ÖGARI), Награда на Австрийското дружество по сенология през 2005 г. и 2009 г., Награда от град Виена за научен проект в областта на рака през 2011 г. и други.

Най-честият симптом на инвазивния дуктален карцином е наличието на безболезнена бучка в гърдата или подмишницата. Какви са другите, по-рядко срещани симптоми?
По-рядко срещани са некроза на кожата, кожни подутини и зачервяване на кожата в областта на гърдата. Понякога едностранният лимфедем в ръката може да бъде клиничен признак на рак на гърдата.

В ранните етапи на заболяването тези възли често не могат да бъдат усетени. Какви са някои от допълнителните методи за скрининг за ранно откриване на рак на гърдата?
Най-добрият метод за скрининг на възли е ултразвукът на аксиларните лимфни възли, който заедно с магнитно-резонансната мамография на гърдата, е най-добрият метод за точно определяне на стадия при пациентите. Палпацията не е достатъчна.

Какви са причините за развитие на рак на гърдата, освен наследствените? Възможно ли е минало лечение с контрацептиви или различни рентгенови изследвания на гърдите да причинят това състояние?
Съществуват няколко рискови фактора, като фамилен риск, извършена преди това операция на гърдата, както и адипозити. Въпреки това не знаем защо се развива ракът на гърдата, с изключение на наследствената причина, която може да бъде анализирана, като се направят кръвни изследвания на всеки пациент.

Мастектомията и операцията за запазване на гърдата (BCT) ли са най-предпочитаните от пациентите хирургични интервенции и съответно най-ефективните методи за лечение на инвазивен дуктален карцином? Какви са предимствата и недостатъците на хирургичното лечение на рака на гърдата?
При около 96% от жените операцията е един от най-ефективните методи за лечение. Единствено при пациентки с костни или висцерални метастази операцията не се препоръчва.

Кога е необходима аксиларна лимфна дисекция?
При жени, без предоперативно лечение, хирургичната резекция на цялата аксиларна лимфна тъкан е необходима само ако има повече от 2 метастази в лимфните възли. При жените, подложени на предоперативно химиотерапевтично лечение, аксиларната дисекция също е необходима, ако в лимфен възел има метастази. Приблизително 10-15% от всички жени се нуждаят от аксиларна лимфаденектомия.

Какви са разликите между лечението на рак на гърдата с лъчетерапия и химиотерапия? Какво представлява модулираната по интензитет лъчетерапия (МИЛТ), която е усъвършенствана форма на лъчетерапията? Какви са нейните предимства?
Химиотерапията лекува цялото тяло, а лъчетерапията – само локалната тъкан. Модулираната по интензитет лъчетерапия (МИЛТ) е усъвършенстван вид лъчетерапия, която се използва за лечение на ракови и неракови тумори. МИЛТ използва усъвършенствана технология за манипулиране на фотонни и протонни лъчи, за да се адаптира към формата на тумора. МИЛТ използва множество малки фотонни или протонни лъчи с различна интензивност за прецизно облъчване на тумора. Интензитетът на лъчението на всеки лъч се контролира, а формата на лъча се променя по време на всяко лечение.
Целта на МИЛТ е облъчването да бъде съобразено с целта и да се избегне или намали облъчването на здравите тъкани, за да се ограничат страничните ефекти от лечението. В случай на хормонална терапия, разрешен ли е приемът на тамоксифен за всяка възраст или само при жени в менопауза?
Приемът на тамоксифен е разрешен на всяка възраст, но не се препоръчва като пръв метод на лечение при жени в постменопауза.

Кога се препоръчва медикаментозно лечение на рак на гърдата с моноклонални антитела, конюгати антитяло-лекарство и киназни инхибитори?
Съществуват 5 подтипа на рак на гърдата и всеки от тях изисква индивидуално лечение. Например HER2-позитивният рак на гърдата се лекува с антитела и химиотерапия. В случай че пациента получи метастази, в плана за лечение се включват конюгати антитяло-лекарство. Така че лечението зависи от биологията на тумора и неговия стадий, както и от съпътстващите заболявания на пациента.

Колко ефективна е имунотерапията при рак на гърдата и как пациентите получават този вид лечение?
Имунотерапията за рак на гърдата представлява терапия с антитела срещу PD-1 и PD-L1 рецепторите за пациенти с тройно негативен рак на гърдата, като те получават лечението директно в кръвообращението. Ако при жените няма метастази, това лечение намалява риска от получаване на метастази с около 20 %. Жените, при които има метастази се възползват от лечението само ако имат мутация в PDl-1 рецептора на рака на гърдата.

При какви обстоятелства рецидивира инвазивният дуктален карцином и кои са най-честите причини за това?
Причините за това не са добре изяснени, но една от тях може да е ендокринната резистентност при ендокрино позитивния рак на гърдата. Това би могло да се докаже чрез въвеждане на нови лекарства в плана за лечение, които преодоляват такава резистентност с добра ефективност. Необходими са обаче допълнителни проучвания, които са в процес на провеждане, като например проучването POLAR.

Какъв е процентът на успеваемост, прогнозата и честотата на рецидивите при всички посочени методи на лечение?
Прогнозата винаги зависи предимно от биологията (5 подтипа). Докато при луминалния рак на гърдата прогнозата е по-добра, при по-агресивния тип рак – тройно негативния – тя е по-лоша. Прогнозата за най-бързо развиващия се тип рак, HER2-позитивен рак на гърдата, е подобрена значително чрез въвеждане на лечение с антитела и е подобна на тази за луминалните типове рак на гърдата. Като цяло пациентите с луминален рак на гърдата остават в добро здраве на около 80%, докато тези с тройно негативения рак на гърдата на около 60% за период от 10 години от поставянето на диагнозата.