Зелена светлина за узаконяване на телемедицината у нас. Това стана след като днес Народното събрание гласувана първо четене промени в Закона за здравето, регламентиращи правилата, по които трябва да работи телемедицината у нас.

Според предложените текстове от д-р Александър Симидчиев и група народни представители от „Демократична България“ всеки, желаещ да извършва такава дейност, трябва да представи редица документи, удостоверяващи квалификацията му, заедно със заявление до Изпълнителната агенция „Медицински надзор“(ИАМН). И още: телемедицина ще може да се осъществява както от български медици, така и от медици от ЕС, другите държави от Европейското икономическо пространство и Швейцария, а контролът по упражняването й ще се осъществява отИАМН. Агенцията ще има и регистър с упражняващите телемедицина медици.

Всички диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности от разстояние обаче ще се извършват само след изразено информирано съгласие от пациента, сочат текстовете. Здравната информация, която се създава и обработва при извършването на дейностите пък трябва задължително да се изпраща към НЗИС.

В случаите, в които пациентът смята правата си за нарушени той може да изпрати жалба до ИАМН. Агенцията от своя страна трябва да извърши проверка в 7-дневен срок, да уведоми съответната съсловна организация, ако нарушението е наказуемо по реда на Закона за съсловните организации, а след приключване на проверката трябва да уведоми и пациента за резултата от нея и предприетите действия.

Депутатите одобриха и внесените предложения за регламентиране оказването на първа помощ. Сред целите на промените са осигуряване на условия за внедряване и функциониране на ефективни програми за автоматична дефибрилация и кардио-пулмонална ресусцитация у нас, защита правата на пострадалите и всички, които добронамерено оказват помощ, както и определяне на минимални изисквания за информираност и обучение на персонал и граждани.