Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

― РЕКЛАМА ―

HomeTopНяма случаи на рак на маточната шийка при ваксинирани жени

Няма случаи на рак на маточната шийка при ваксинирани жени

Проучване на Шотландската организация по общественото здраве установи, че няма случаи на рак на маточната шийка при млади жени, които са минали пълния курс на ваксинация в рамките на програмата за имунизация срещу HPV, посочват от BBC.

Ракът на маточната шийка е най-често срещаното онкологично заболяване при жените на възраст между 25 и 35 години в Шотландия, като всяка година около 300 жени са диагностицирани с коварното заболяване. Скринингът се предлага на всички жени на възраст от 25 до 64 години.

Авторите на изследването са анализирали данни от здравните досиета на всички жени, родени между 1988 и 1996 г., които отговарят на условията за скрининг за рак или около 450 000 жени. От тази група 40 000 са били ваксинирани на възраст между 12 и 13 години, а 124 000 са получили ваксините на или след 14-годишна възраст. Останалите жени, близо 300 000, не са били ваксинирани.

В изследването се посочва, че ваксината срещу HPV (човешки папиломен вирус) е „високо ефективна“ за предотвратяване на развитието на рак. Ваксината срещу HVP (човешкия папилома вирус) предпазва от рак на маточната шийка, ануса, пениса, орофарингиалната област и др.

Според д-р Кърсти Рой, консултант по здравеопазване в Шотландската организация по общественото здраве ракът на шийката на матката да се превърне в рядко срещано заболяване.  „Доказано е, че ваксинацията срещу HPV е ефективна за предотвратяване на рака на шийката на матката и заедно с редовния скрининг за ранно откриване и лечение е възможно ракът на шийката на матката да се превърне в рядко срещано заболяване:, коментира още той. 

За съжаление, въпреки че в България, безплатна ваксинация срещу HPV (ваксина и поставяне) за момичета, при заявено желание на родител, се осигурява от 2012 г.,  едва около 2% от населението е имунизирано. Същевременно всеки ден диагнозата „рак на шийката на матката“ чуват 43 жени, а една от заболелите умира. 

От 1-ви септември 2023 г.  България се нарежда до страните от Европейския съюз в превенцията на HPV-свързаните заболявания, осигурявайки безплатен достъп до най-съвременното средство за защита срещу HPV-свързани ракови и други заболявания на всички момичета на възраст между 10 и 14 ненавършени години – 9-валентна ваксина срещу 9-те типа HPV, които са най-честите причинители на HPV заболяванията. 

От HPV коалиция, обединяваща лекари и общественици, предлагат в новата национална програма от 2025 година ваксината срещу папилома вирус да стане задължителна за момичетата на 11 години. А момчетата от 10 до 12 години да имат право да се имунизират безплатно.