Промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ), с които се променя и алгоритъмът за изчисление на недостига на лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък, за които се подава информация в Специализираната система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА) могат да влязат в Народното събрание. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването по повод коментарите на Европейската комисия, от които стана ясно, че тя е против предложените промени на алгоритъма в СЕСПА. 

От Здравното ведомство припомнят, че с текстовете се предлага изчисленията да се извършват, като се вземе предвид 100 % от необходимите количества за задоволяване на здравните потребности на населението за период от един месец, вместо досегашните 65 %. Предлага се стойността да се изчислява въз основа на средномесечното потребление на съответния лекарствен продукт за предходните 12 месеца, считано от деня на извършване на анализа, вместо както до сега за период от 6 месеца.

От МЗ обясняват още, че промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) са преминали процедурата по нотификация на Европейската комисия и процедурата по внасянето им в Народното събрание може да продължи. И подчертават, че процедурата по нотификация не предвижда издаване на положително или отрицателно становище от ЕК.

“В съответствие с Директива (ЕС) 2015/1535, на 13.12.2023 г. Министерството на здравеопазването извърши нотификация пред ЕК на законопроекта, с който се променя алгоритъма за изчисление на недостига на лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък, за които се подава информация в Специализираната система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА)”, съобщават от МЗ.

От Министерство на здравеопазването добавят, чр съгласно Директивата, считано от датата на нотификация на проекта, започва да тече тримесечен период на прекъсване, по време на който законопроектът не може да бъде приет и да влезе в сила.

Тримесечният период може да бъде удължен с още три месеца, ако от страна на ЕК или от държава-членка постъпи т.нар. „подробно становище“, с което се изразява несъгласие по предложените текстове. Ако след изтичането на тримесечния отлагателен период не постъпят подробни становища по проекта на акт, то той може да бъде приет, обясняват още от Здравното ведомство.

“По настоящата нотификация тримесечният отлагателен срок изтече на 14.03.2024 г. В рамките на този срок по предложените промени в ЗЛПХМ не са постъпили подробни становища нито от Комисията, нито от някоя от държавите-членки. По текстовете са направени коментари от ЕК, като в своето съобщение Комисията подчертава, че тези забележки не удължават периода на изчакване. Европейската комисията изразява надежда, че доколкото е възможно, българските власти ще вземат под внимание предложенията й по проекта на закон”, завършват от МЗ.