Интервю с Проф. д-р Стефан Рис, специалист по обща и коремна хирургия

Проф. д-р Стефан Рис

Проф. д-р Стефан Рис е специалист по обща и коремна хирургия към Wiener Privatklinik. В периода 1999-2005 г. следва хуманна медицина в Медицинския университет във Виена и се дипломира с дисертация на тема: „Утвърждаване на минимално инвазивния подход в хирургията на болестта на Крон“. Той е член на Австрийската работна група по колопроктология (ACP), Австрийското дружество по хирургия, Европейското дружество по колопроктология (ESCP) и Австрийското дружество по хирургична онкология (ACO-ASSO).

Какво представлява мезентериалният инфаркт и колко често се среща?

Острата мезентериална исхемия (ОМИ) е рисково състояние, което се причинява от прекъсване на кръвоснабдяването на тънките черва и е свързано с висока смъртност – до 70%. ОМИ се счита за рядко срещано събитие с приблизителна честота на разпространение 1 на 1000 хоспитализации. Честотата значително нараства при пациенти над 70-годишна възраст. Докладвани са няколко рискови фактора за развитието на ОМИ, включително сърдечна недостатъчност, предсърдно мъждене, коронарна болест на сърцето, артериална хипертония и периферна съдова болест. Най-често се проявява с коремна болка при пациентите. Тя може да бъде неспецифична и понякога се появява след прием на храна. Най-важното е бързото поставяне на диагнозата и лечението, т.к. те са от съществено значение за подобряване на резултатите.

Как се проявява този вид сърдечен удар?

Съществуват различни форми на мезентериална исхемия, а именно остра оклузивна мезентериална исхемия, неоклузивна мезентериална исхемия и венозна тромбоза на мезентериално-порталната ос. Всички форми водят до намалено кръвоснабдяване на червата. Ако червото изобщо не се снабдява с кръв, то става некротично. Вследствие на това се стига до септично състояние.

За да се установи видът на ОМИ, е важно да се извърши радиологична диагностика. Обикновено се изисква КТ-ангиография, която е полезна за установяване на всички причини. В зависимост от резултатите се избира видът на лечението. 

Какви методи на лечение има?

За успешното лечение на ОМИ е необходимо тясното сътрудничество на различни медицински направления, а именно общи и съдови хирурзи и рентгенолози. В зависимост от вида и местоположението на запушването на съда са възможни отворени или ендоваскуларни хирургични интервенции. Целта на лечението е да се отпуши запушеният съд, за да се осигури достатъчно кръвоснабдяване на червата. 

Важно е да се отбележи, че ако при пациента се наблюдава картина на перитонит е много вероятно червото вече да е некротично. Това може да се заключи от компютърна томография. В този случай е необходимо спешно да се направи експлоративна лапаротомия.  Ако чревният сегмент не е кръвоснабден, той трябва да бъде резектиран.

Резултатът и преживяемостта на всеки пациент зависят от бързото медикаментозно и хирургично лечение, от причината за ОМИ и от обхвата на засегнатото черво.