Представителите на Обществения съвет (ОС) за изграждане на Национална детска болница настояха за единен орган за координация между различни институции и за стратегия за осигуряване на кадри за бъдещата детска болница, съобщават от БТА. Единният орган трябва да координира действията на Министерството на здравеопазването, на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на пътното строителство и на „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД, каза проф. Иван Литвиненко, председател на ОС. По думите му трябва да се осигури и лесен достъп до болницата, като за целта е необходимо разширяването на околовръстното шосе на столицата.

Целият ОС изрази становище за необходимостта от навременни мерки за решаване на кадровата криза, тъй като в бъдещата детска болница ще бъдат нужни редица лекари и други медицински специалисти. Кадровото осигуряване на бъдещата болница ще бъде най-трудно, допълни проф. Литвиненко, съобщават от БТА. Проблемът с кадрите съществува отдавна и постепенно ситуацията се влошава, засягайки всички специалности в здравеопазването, като е особено изразен в тежките специалности, сред които попада педиатрията, каза доц. Боряна Аврамова, член на ОС и началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в болница „ИСУЛ- Царица Йоанна“. Силно изразен е проблемът и за осигуряване на медицински сестри, добави тя. 

Създаването на болницата не е просто построяването и оборудването на сградата, а е концепция, заради която трябва да се промени и законодателството, каза адв. Мария Шаркова, член на ОС, цитирана от БТА. По думите ѝ изграждането на лечебното заведение трябва да съответства на европейските стандарти за качество, но в България няма механизми за измерване на качеството. Трябва да бъде създадена и устойчива среда в бъдещата болница, в която лекарите и другите медицински специалисти да работят на основата на ясни и точни правила, което означава, че трябва да се променят действащите медицински стандарти и да се създадат нови, особено по тесните педиатрични специалности, палиативните грижи и пренаталната диагностика, добави адв. Шаркова.

От БТА съобщават, че според ОС са на лице и правни проблеми със статута на болницата и функционирането ѝ. И още: бъдещата детска болница трябва да бъде търговско дружество и финансирането му да бъде чрез клинични пътеки и приоритетно финансиране за определени дейности. 

За да може в бъдещата детска болница да се обучават студенти, специализанти и докторанти, е необходимо тя да бъде правоприемник на съществуващата болница „Проф. Иван Митев“ и така да има своята „история“, каквито са и законовите изисквания, предлагат още от ОС, съобщават от БТА.

Европейската инвестиционна банка, която направи анализа на нуждата от бъдеща национална детска болница, заяви желание да участва като възможен заемодател на държавата, ако се наложи взимането на заем, който би бил на преференциални условия, каза още проф. Литвиненко. Банката ще изработи и техническото задание на бъдещата болница, припомни той.