„Актуализацията на Имунизационния календар вече е факт. Наредбата бе обнародвана в Държавен вестник вчера, а аз издадох заповед, която е публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването. С нея се въвеждат на временни противоепидемични мерки, включващи и създаване на организация за препоръчителна имунизация срещу коклюш на бременни жени в 27-36 гестационна седмица“, посочи министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева в Министерския съвет, съобщават от МЗ.

С промените в календара е създадена възможност задължителната основна имунизация, включваща коклюш и тази срещу пневмококи, да се провеждат от навършване на 6-седмична възраст.

Имунизацията ще се извършва, както и досега, от общопрактикуващите лекари. Във връзка с промените е изпратено указателно писмо до Регионалните здравни инспекции, Българския лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса, допълват от МЗ.

В страната стартира имунизационна кампания за препоръчителна ваксинация срещу коклюш на бременни с документиран период на бременността в 27-36 гестационна седмица.

Имунизацията на бременни е еднократна и е по желание. Тя ще се извършва в определени за целта имунизационни кабинети във всички 28 области на страната.

Кабинети за ваксиниране срещу коклюш на бременни

За улеснение на гражданите „Информационно обслужване“ АД създаде интерактивна карта с посочени по области места за поставяне на ваксина. Освен това на сайта „Плюс мен“ са посочени и телефони за връзка. МЗ препоръчват преди посещение на кабинета, да се осъществи връзка на посочените за целта телефони. Целта е уточняване на подробности и получаване на допълнителна информация, свързана с имунизацията.

И още: от 9 май до 31 юли влизат в сила временни противоепидемични мерки срещу коклюш.

Това гласи заповедта за временните противоепидемични мерки, издадена от здравния министър. С нея предвижда Регионална здравна инспекция, на която е съобщен случай на коклюш, да извърши епидемиологично проучване. Освен това трябва и да предпише необходимите противоепидемични мерки по отношение на болния, контактните му лица и външната среда.

При регистриране на коклюш в ясли, детски градини и училища пък следва „да се засилят мерките по проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под“, гласи заповедта. И още: трябва да се осигурят достатъчно количества течен сапун, подходящи дезинфектанти за ръце и салфетки за еднократна употреба. Налага се и осъществяването на ежедневна проверка на деца и ученици за симптоми на заболяването. Ако дадено дете проявява съответните симптоми, то следва да не бъде допускано или да бъде отстранено от групата или класа.

Заповедта на д-р Кондева не предвижда карантиниране на цели групи или класове, нито прекратяване на учебни занятия.

Иначе, към момента ситуацията с коклюша у нас започва да се успокоява. За миналата седмица по данни на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) у нас са регистрирани 189 случая на коклюш, което е със 102 по-малко от откритите седмица по-рано. От началото на годината в страната са регистрирани общо 797 случая.

Цялата заповед за временните противоепидемични мерки срещу коклюш вижте тук.