Глобалното затопляне е опасно близо до излизане извън контрол, заявиха от ООН в доклад за климатичните промени в понеделник, предупреждавайки, че светът вече със сигурност ще бъде изправен пред по-нататъшни климатични смущения в продължение на десетилетия, ако не и векове напред.

Хората са „недвусмислено“ виновни, се казва в доклада на учените от Междуправителствената комисия по изменението на климата (IPCC) . Бързите действия за намаляване на емисиите на парникови газове могат да ограничат някои въздействия, но други вече са необратими.

Смъртоносни горещи вълни, гигантските урагани и други метеорологични крайности, които вече се случват, ще станат само по-тежки.

Само в понеделник 500 000 акра горски площи бяха потънали в пламъци в Калифорния, докато във Венеция туристите се разхождаха през дълбока до глезените вода на площад „Сан Марко“.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш определи доклада като „червен код за човечеството“.

„Алармените камбани са оглушителни“, каза той в изявление. „Този доклад трябва да прозвучи сериозно за всички, за да бъдат взети крути мерки преди планетата да бъде унищожена.“

В интервю за Ройтерс активистката Грета Тунберг призова обществеността и медиите да окажат „огромен“ натиск върху правителствата да действат.

След три месеца конференцията на ООН по климата COP26 в Глазгоу, Шотландия, ще се опита да наложи много по -амбициозни действия в областта на климата от нациите по света.

Въз основа на повече от 14 000 научни изследвания, докладът на IPCC дава най-изчерпателната и подробна картина за това как изменението на климата променя естествения свят – и какво може да предстои.

Освен ако не бъдат предприети незабавни, бързи и мащабни действия за намаляване на емисиите, се казва в доклада, средната глобална температура е вероятно да достигне или да премине прага на затопляне от 1,5 градуса по Целзий в рамките на 20 години.

Дадените досега обещания за намаляване на емисиите не са достатъчни, за да започнат да намаляват нивата на парникови газове – най-вече въглероден диоксид (CO2) от изгарянето на изкопаеми горива – натрупани в атмосферата.

Британският премиер Борис Джонсън заяви, че се надява, че докладът ще бъде „сигнал за събуждане за света да предприеме действия сега“.

Американският президент Джо Байдън написа в Туитър в понеделник: „Нямаме търпение да се справим с климатичната криза. Признаците са безпогрешни. Науката е неоспорима. И цената на бездействието продължава да нараства.“

Повишаването с 1,5 ° С обикновено се разглежда като най-голямото, с което човечеството би могло да се справи, без да понесе широко разпространени икономически и социални сътресения.

Затоплянето с 1.1C вече е достатъчно, за да отприщи катастрофалното времеТази година горещите вълни убиха стотици в северозападната част на Тихия океан и разбиха рекорди по целия свят. Горските пожари, подхранвани от жеги и суша, помитат цели градове на запад в САЩ, освобождавайки рекордни емисии на въглероден диоксид от сибирските гори и карайки гърците да напуснат домовете си с ферибот.

По-нататъшното затопляне може да означава, че на някои места хората могат да умрат само от излизане навън.

„Колкото повече натискаме климатичната система … толкова по-големи са шансовете да преминем праговете, след които можем да проектираме само лошо“, казва съавторът на IPCC Боб Коп, климатолог от университета в Рутгърс.