Прим. унив. проф. д-р Мартин Клоди е специалист по вътрешни болести във Wiener Privatklinik в Австрия. Той е завършил специализацията си в Медицинския университет във Виена и е със специализирано обучение по ендокринология, метаболизъм, диабетология, нефрология, гериатрия, както и по обща и вътрешна интензивна медицина.

 

Какво точно представлява предиабетът и колко често се среща?
Под преддиабет се разбира, че глюкозният метаболизъм вече е извън нормалните граници. Диагнозата диабет се поставя при стойност на кръвната глюкоза на гладно 125 mg/dl, HbA1c > 6,5% или също така при стойност над 200 mg/dl при орален глюкозо-толерантен тест. Днес знаем, че увреждането на системите от органи (сърце, нерви, бъбреци и много други) може да настъпи още в състояние на преддиабет. Ето защо е необходимо да се диагностицира неправилният глюкозен метаболизъм на ранен етап (преддиабет), за да се предприемат мерки навреме. Тези мерки се състоят в промяна на начина на живот или в прием на лекарства.

Какви са нормалните стойности на кръвната захар (глюкоза) и при какви стойности говорим за преддиабет?
Считаме, че стойността на гладно на кръвната глюкоза е нормална, когато тя е <100 mg/dl. При стойности между 100 и 124 mg/dl говорим за повишена глюкоза на гладно или за преддиабет. HbA1c от 5,7 до 6,4 % се определя като преддиабет.

Появяват ли се симптоми при преддиабет?
При преддиабет не се наблюдават типични симптоми, предизвикани от глюкозата.
Днес обаче от многобройни проучвания знаем, че увреждания на сърдечно-съдовата система (инфаркт на миокарда, сърдечна недостатъчност, бъбречна недостатъчност, увреждане на очите, увреждане на нервите) могат да настъпят още във фаза на преддиабет. От друга страна, тази фаза е време, в което човек остава много дълго, при което, вследствие на многото години, системите на органите търпят увреждания.

Обратим ли е преддиабетът?
Да, предиабетът е обратим. Диабетът е генетично обусловено заболяване. Това означава, че ако единият родител има захарен диабет тип 2, 40% от децата също ще получат гена за диабет. Ако и двамата родители имат това заболяване, процентът е 70-80%. Разбира се, симптомите на преддиабет могат да бъдат обратими. Необходимо е човек да достигне нормално тегло и да бъде физически активен, именно тогава това е възможно. По същия начин може да се използват и медикаменти.

Коя е най-добрата диета при преддиабет и колко време е необходимо, за да се нормализира кръвната захар?
Предлагат се много диети. От научна гледна точка, а също и като общо предположение, т.нар. средиземноморска диета е най-добрата диета при диабет, а и за всички останали хора. Ако човек е с наднормено тегло, от съществено значение е да се намалят калориите с около 300 до 500 kcal по-малко на ден. Следва да се свалят средно по 1-2 кг от телесното тегло всеки месец. Редуцирането на теглото винаги трябва да се осъществява чрез физическа активност (тренировки за издръжливост и сила).

Диета достатъчна ли е или има нужда и от терапия с лекарства?
Както посочих по-горе, диета с намаляване на калориите, съчетана с физическа активност, може да се окаже достатъчна за намаляване на симптоматиката на преддиабета. В някои случаи обаче е възможно и препоръчително да се обмисли лечение с лекарства.