Ендометриоза е заболяване, при което тъкан от вътрешната обвивка на матката (ендометриумът, от endo – вътре, и metra – матка) се установява извън нея, обикновено в други органи в областта на таза.
Най-често тази тъкан расте в:
- яйчници
- фалопиеви тръби
- външната повърхност на матката
- пикочен мехур
Лекарите не знаят точната причина за ендометриозата.
Какви са признаците и симптомите на ендометриозата?
Много болезнените менструални спазми са най-честият симптом на ендометриоза. Образуванията извън матката набъбват и кървят с менструалния цикъл, точно както прави ендометриума. Когато кръвта няма къде да отиде, тя може да се хване в капан. Това дразни околните зони, причинявайки болка.
Когато ендометриалната тъкан се развива по яйчниците, се образуват „шоколадови кисти“ (ендометриоми). Наричат се така, защото са пълни с тъмна на цвят кръв. Могат да се получат и ендометриални сраствания.
Други симптоми на ендометриоза включват:
- тежък месечен цикъл
- големи съсиреци, по-големи от стотинка
- болка в таза или гърба
- болка при уриниране
- проблеми с червата като диария, запек
- болка по време на сексуален акт
- безплодие
Как се диагностицира и лекува ендометриозата?
Много хора получават менструална болка и другите симптоми, изброени по-горе, които не се дължат на ендометриоза. Така че диагностицирането на състоянието може да бъде трудно.
Ако лекарят смята, че някой има ендометриоза, първата стъпка е да се лекува с болкоуспокояващи, като ибупрофен, и хормонална терапия като някои видове противозачатъчни. Хормоналната терапия намалява кървенето и в резултат облекчава болката.
Ако симптомите са тежки или не се подобряват в продължение на 3-6 месеца от медицинското лечение, лекарят може да препоръча лапароскопска операция, наречена още лапароскопия.
При лапароскопията хирургът вкарва тънка тръба с камера през малък разрез на кожата. Хирургът търси ендометриална тъкан. Той също трябва да направят биопсия (вземане на малка проба за изследване).
Лапароскопията също е начин за лечение на ендометриоза, тъй като хирургът може да премахне ендометриалната тъкан в корема и таза.
Хирургията не е лек. Но когато се комбинира с хормонална терапия, като противозачатъчни хапчета или спирала, това може да помогне за контролиране на болката и предотвратяване на влошаване на ендометриозата.
Какво друго мога да направя?
За да облекчите менструалната болка, можете да опитате:
- Топлина. Поставете топла кърпа на долната част на корема или вземете топла вана.
- Упражнение. Упражненията по време на менструация могат да помогнат за облекчаване на менструалните спазми.
- Масаж. Масажирането на корема и кръста може да намали болката.
- Сън. Допълнителният сън през седмицата, която очаквате, ще ви помогне с промените в настроението.
- Хранене и балансирана диета. Повече плодове, зеленчуци и постни протеини помагат за облекчаване на подуването на корема и болката.
- Прием на течности. Пиенето на достатъчно вода може да помогне за намаляване на подуването на корема.
- Медитация и движение , като йога или тай чи, могат да ви помогнат да се отпуснете.
Ендометриозата трябва да се лекува!
Два са установените в България начини за лекуване на ендометриозата – хирургически и медикаментозно. Лечението започва с лекарствени препарати и ако не даде ефект, се преминава към хирургическа намеса чрез лапароскопия. Дори и сред отстраняване на кисти, в по-напреднал стадий на заболяването те могат да се появят отново. Често се практикува потискане на дадени хормони в организма с цел да бъде спрян месечният цикъл. По този начин и ендометриалните кисти няма с какво да се „хранят“ и не порастват.
Във всички случаи ендометриозата трябва да се лекува! В противен случай заболяването може да доведе до стерилитет.
Известни са случаи, когато, в крайна фаза на ендометриоза и при перфорация на шоколадова киста, може да се стигне до образуване на сепсис и перитонит – тъй. нар. гинекологичен перитонит.