Интервю с Проф. д-р Георг Шатцл специалист по урология и андрология във Wiener Privatklinik. Специализиран е в урологична онкология, диагноза и лечение, ДПХ, еректилна дисфункция и рецидивиращи инфекции на пикочните пътища. Той е член на Австрийското дружество по урология (ÖGU), Германската асоциация по урология (DGU), Европейската асоциация по урология (EAU), Европейското общество по урологични изследвания и Американската асоциация по урология (AUA). Председател е на австрийската проучвателна група за простата от 2003 г. до 2015 г. Има над 90 публикации, рецензии и оригинални статии, публикувани в рецензирани списания.

Проф. д-р Георг Шатцл

Какво включва пълното изследване на урината и кога е необходимо да се направи?

Пълното изследване на урината включва анализиране на цвета на урината, рН (киселинността на урината) и левкоцитите. Също така се проверя за наличието на кръв в урината, кетони, нитрити, протеини, билирубин и глюкоза.

Какви здравословни проблеми могат да бъдат открити при изследване на урината?

При подлагането на подобно изследване могат да се открият много заболявания. Най-често срещаните от тях са инфекции на пикочните пътища, захарен диабет, бъбречна недостатъчност, тумори в пикочните пътища и др.

Какво означава повишеното съдържание на белтък в урината?

Повишеното съдържание на белтък в урината може да е признак за различни заболявания. Ако в урината има прясна кръв, винаги има белтък, но също и при проблеми с филтрацията на бъбреците. Често обаче повишено съдържание на белтък се наблюдава и при остри инфекции на пикочните пътища.

Какво трябва да бъде рН на урината и какви са причините за необичайните стойности?

Киселинността на урината (pH) трябва да бъде между 4,8 и 7,6. Ниски стойности се наблюдават най-често в период на глад или при диета богата на месо. При растителни диети стойността на рН е по-висока, а при инфекции (нитрити +) стойността често достига над 8.

Какво може да покажат глюкозата и нитритите в урината?

Наличието на захар в урината е индикатор за захарен диабет. Хората с лош или изобщо неконтролиран диабет отделят захарта чрез урината. При такива случаи пациентите се оплакват от неотложност на уринирането, често уриниране и понякога инконтиненция на урината. Съществуват и лекарства, които причиняват точно това (SGLT2 инхибитори). Нитритът представлява азотно съединение, което се образува от нитрата, който обикновено се съдържа в урината, като метаболитен продукт на бактериите. Нитритът може да бъде открит в урината само ако са налице и бактерии, затова нивата на нитритите се изследват при съмнение за инфекция на пикочните пътища.

Един от най-големите страхове е наличието на кръв в урината. Какво може да доведе до това състояние при мъжете и при жените?

Кръвта в урината (видима или само на тестови лентички) винаги трябва да се изяснява. Тук на първо място е необходимо да се анализира морфологията на еритроцитите, след това цитологията на урината и културата на урината. Освен това трябва да се направи образна диагностика на пикочния мехур, както и цистоскопия. Анализът на урината при жените, разбира се,  трябва да се извършва извън менструалния период.