Вълна от ангажименти и близо 600 млн. долара ново финансиране бележат историческа стъпка към елиминирането на рака на маточната шийка и дават възможност да се спасят стотици хиляди животи до 2030 г. чрез разширяване на обхвата на ваксините и укрепване на програмите за скрининг и лечение. Заявката беше направена в рамките на глобален форум в Колумбия, съобщиха от СЗО. 

Новото финансиране, насочено за борба с рака на маточната шийка, е в размер на почти 600 милиона щатски долара, от които 400 млн. от Световната банка, 180 млн. от фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ и 10 млн. щатски долара от УНИЦЕФ. Ангажименти свързани с ваксинацията срещу рака на маточната шийка бяха поети от Демократична република Конго, Етопия, Нигерия. 

Статистиката сочи, че ракът на маточната шийка е четвъртият най-разпространен рак при жените в света, а на всеки две минути една жена умира от него. Ваксинацията срещу човешкия папиломен вирус (HPV) – главната причина за рак на маточната шийка – може да предотврати голяма част от случаите, а в комбинация със скрининг и лечение осигурява пътя към премахването му. 

„Разполагаме със знанията и инструментите, за да оставим рака на маточната шийка в историята, но програмите за ваксинация, скрининг и лечение все още не достигат необходимия мащаб“, заяви д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО. 

Стъпка именно в посока разширяване на обхвата на ваксинация е и глобалната препоръка на Световната здравна организация (СЗО) от 2022 г. за преминаване към еднодозови схеми за ваксинация срещу HPV. До момента 37 държави са съобщили за преминаване или намерение да преминат към еднодозова схема на ваксиниране. 

За съжаление, въпреки че в България ваксинацията срещу HPV за момичета, при заявено желание на родител, е безплатна и се осигурява от 2012 г., едва около 2% от населението е имунизирано.