Трябват спешни промени в Закона за здравето, които да намерят решение на зачестилата агресия срещу медицински специалисти и да дадат гаранции за обезпечаването на грижите за пациентите. Около тази идея се обединиха участниците във Второто издание на болничен мениджърски консилиум по формиране на политики в сектор „Здравеопазване“, организирано от Българската болнична асоциация/ББА/ под бранда Best Hospitals. Дискусията беше на изключително важната тема за Обществената отговорност към медицинските специалисти, позиции и роли. Мнения и идеи изразиха всички участници в системата на здравеопазването у нас – мениджъри на болници, лекари, експерти, представители на законодателната и изпълнителната власт.

„Дойде краят на Експертизата!“

            С тези думи председателят на ББА, адв. Свилена Димитрова откри събитието, като реферира към задълбочаващото се влияние на програмите за изкуствен интелект, които карат пациентите да се самолекуват и да не уважават труда на лекарите, и добави:

            „ББА вярва, че грижата за нормалното протичане на дейността на медицинските специалисти е една от гаранциите, че ние ще можем да ги задържим и мотивираме да работят и да се развиват в България“.

При откриването на форума зам. министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски също сподели загрижеността по поставената тема и добави притеснителна информация от световно проучване за прекомерната натовареност на медицинските лица.

Мнение по темата изказаха и доц. Цветелина Спиридонова, зам. председател на ББА, проф. Милена Станева, член на УЛ на БЛС, както и представители на частни и държавни болници.

Като резултат от събитието адв. Свилена Димитрова обеща да бъде публикувано и второто издание на болничен мениджърски консилиум по формиране на политики в сектор „Здравеопазване“. Всички участници се обединиха около факта, че когато цялото съсловие е на едно мнение, е време за промяна, още повече, че ако не се защити репутацията на експертността, ще я загубим завинаги, което крие траен риск за здравето на пациентите.