Нашите черва са дом на повече от 100 трилиона бактерии, които наричаме „чревна флора“. Колкото повече „полезни“ бактерии има в тях, толкова по-здрави са червата ни. Днес ще разгледаме някои интересни фактори от диетата, околната среда и начина ни на живот, които могат да повлияят негативно на чревната ни флора.

Какво представлява чревната флора и защо е толкова важна?

Стотици видове бактерии населяват червата ни. Някои от тях са полезни за нас, докато други могат да бъдат опасни. Повечето бактерии принадлежат към четирите групи: Firmicutes, Bacteroidetes, Actinobacteria и Proteobacteria. Всяка от тях играе важна роля за нашето здраве и се нуждае от различни вещества, за да се размножава и колониализира.

Полезните бактерии са важни за храносмилането. Те унищожават вредните бактерии и произвеждат витамин К, фолиева киселина и късоверижни мастни киселини. Когато в червата ни се заселят твърде много вредни бактерии, възниква дисбаланс, който се нарича дисбактериоза. Това може да доведе до инсулинова резистентност, напълняване, възпаления, колити и гастрити, дори колоректален рак.

Ето защо е важно да имаме колкото се може повече „полезни“ бактерии. А сега, без повече обяснения, ето и кои са 8-те неща, които вредят на чревната ни флора:

  1. Не се храните разнообразно

Липсата на разнообразни храни от различни хранителни групи, може да доведе до повече възпаления в тялото и по-трудно възстановяване от заболявания. Ако в диетата ни присъства разнообразие от пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци, червата ни се заселват с по-голямо количество полезни бактерии.

Дори малките промени в начина на хранене, водят до големи промени в нашия микробиом. Това е така, защото храната, която приемаме, осигурява различни хранителни вещества на бактериите. Диета, богата на пълноценни храни, спомага за насърчаването на растежа на добрите бактерии, а това води до по-разнообразна чревна флора.

За голямо съжаление, през последните 50 години, голяма част от разнообразието в диетата на европейците и американците е загубено. Днес 75% от хранителните запаси в света идват от само 12 растения и 5 животински вида.

Интересни проучвания показват, че жителите на селските райони на Африка и Южна Америка имат по-разнообразна чревна флора, в сравнение с европейците и американците. Тяхната диета все още не е повлияна от западния начин на хранене и съдържа повече разнообразни източници на растителни протеини и фибри.

  1. Липса на пробиотици и пребиотици в диетата

Пробиотиците са полезни бактерии, които се заселват и колониализират в червата ни. Липсата на достатъчно пробиотици, може да доведе не само до нарушения в храносмилателната система, а и до цялостно влошаване на здравето ни. Те играят важна роля в намаляването нивата на инсулин и холестерол.

Когато избираме пробиотични хранителни добавки, трябва да обърнем внимание на няколко важни неща. Едно от тях е устойчивостта и потентността на бактериите в тях. Голяма част умират при нормална стайна температура и често на аптечните рафтове се намират само скъпи продукти, в които не са останали никакви живи бактерии. Пробиотиците от ProLact се произвеждат по специална технология за микроенкапсулация. По този начин, бактериите сами изграждат естествена защитна обвивка от протеини и въглехидрати, която ги предпазва от външното влияние на средата и ниското Ph в стомаха.

Освен ежедневния прием на пробиотици, важно е също да наблегнем и на повече пребиотични храни, които да включим в дневното ни меню. Пребиотиците са вид фибри, които преминават през тялото ни неразградени и насърчават растежа и потентността на полезните бактерии в червата.

Много храни, като плодовете и зеленчуците, съдържат пребиотични фибри. Такива също са лещата, нахута, боба, овеса, бананите, чесъна, праза, лука, ядките, аспержите и артишока. Едно проучване с 30 жени, страдащи от затлъстяване, установява, че ежедневния прием на пребиотици, в продължение на 3 месеца, насърчава размножаването на полезни бактерии в червата.

Освен това, пребиотичните храни насърчават производството на късоверижни мастни киселини, които се явяват основен източник на хранителни вещества за клетките на дебелото черво. Те могат да се абсорбират в кръвта, където да насърчат метаболитния и храносмилателния баланс, да намалят възпаленията и риска от рак на дебелото черво.

  1. Пиене на твърде много алкохол

Алкохолът е силно токсичен, в големи количества води до физически и психически нарушения, като същевременно може да доведе до пристрастяване. По отношение на здравето на червата, алкохолът може да причини дисбактериоза.

Едно проучване изследва чревната флора на 41 алкохолика и я сравнява с тази на 10-тима здрави индивида, които консумират малко или никакъв алкохол. Учените са установили дисбактериоза при 27% от алкохолиците и при нито един от здравите индивиди.

Друго проучване сравнява ефектите на различните видове алкохол върху чревното здраве. В продължение на 20 дни, участниците са разделени в три групи. Първата пие по 2 чаши червено вино, втората пие безалкохолно, а третата – по един голям джин (100 мл.) на ден. Учените откриват, че джинът намалява броя на полезните бактерии, докато червеното вино всъщност ги увеличава. Благоприятният му ефект се дължи на полифенола. Това е растително съединение, което се разгражда от чревните бактерии и може да помогне за намаляване на кръвното налягане и „лошия“ холестерол.

  1. Прием на антибиотици

Антибиотиците са важни лекарствени средства, които са спасили живота на милиони души през последните 80 години. Те се използват за лечение на бактериални инфекции, причинени от стрептококи, стафилококи и други патогенни бактерии.

Един от недостатъците им е в механизма на работа – убиват, както вредните, така и полезните бактерии. Всъщност, дори еднократен прием на антибиотици, може да доведе до намаляване разнообразието и количеството полезни бактерии в червата, като същевременно може да се увеличи броя на патогенните.

След завършване на курса с антибиотик, полезните бактерии би трябвало да се завърнат между 1 и 4 седмици, но понякога нарушенията в чревната флора могат да продължат и с години. Затова, винаги приемайте ProLact Detox, по време на антибиотичното лечение.

  1. Липса на редовна физическа активност

Физическа активност е всяко действие, което води до изгаряне на калории. Това може да е градинарство, плуване, каране на колело и всичко друго, което ви носи удоволствие. Здравните ползи от редовното движение са много – сваляне на килограми, по-ниски нива на стрес, превенция на хронични заболявания.

Някои скорошни проучвания показват, че физическата активност може да подобри здравето и на нашия микробиом. Повече спорт води до по-голямо производство на бутират – късоверижна мастна киселина, необходима за здравето на нашето тяло.

Друго проучване, проведено сред професионални играчи на ръгби, установява, че те имат по-разнообразна чревна флора, в сравнение с контролна група от неспортуващи хора, вземайки се предвид възрастта, пола и теглото. Освен това, сред спортистите се наблюдава и по-голямо количество полезни бактерии, отговорни за метаболитното здраве и превенцията от затлъстяване.

Има подобно проучване, проведено и с жени – 19 активно спортуващи и 21 без редовна физическа активност. Спортистките имали по-голямо количество полезни бактерии. Всичко това ни води до извода, че движението е от изключителна важност за здравето, както на цялото ни тяло, така и в частност на червата.

  1. Пушене на цигари

Тютюневият дим съдържа хиляди химикали, като за 70 от тях е установено, че причиняват рак. Тютюнопушенето нанася вреди на цялото ни тяло, като може да доведе до сърдечно-съдови заболявания, инсулт и рак на белите дробове.

Когато говорим за здравето на червата, трябва да отбележим, че цигарите са една от най-честите причини за продължителни възпаления, колити, гастрити и множество други заболявания. Освен това, рискът от развиване на болест на Крон е два пъти по-голям при пушачите. Едно проучване доказва, че спирането на цигарите води до драстично увеличение на полезните бактерии в червата.

  1. Недоспиване

Добрият сън е необходим за здравето на цялото ни тяло. Доказано е, че липсата недоспиването е една от основните причини за затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания.

Сънят е изключително важен за формирането на циркадния ритъм на тялото ни. Това е вътрешен часовник, който контролира функциите в тялото ни. Например, при хората с нормален режим на сън, тялото ни изпраща вечерни сигнали за производство на мелатонин и сутрешни сигнали за производство на кортизол. Когато този ритъм се наруши, всички функции в тялото ни спират да работят както трябва. Циркадният ритъм е отговорен и за нашия хормонален баланс.

Червата също се влияят от него. Проучване, проведено през 2016 г., изследва как краткосрочното лишаване от сън води до нарушаване на чревния микробиом. То сравнява ефектите от две нощи с по 4 часа сън, в сравнение с две по 8-9 часа сън, при деветима мъже. Само след два дни, при безсънната група започва да се наблюдава драстично увеличаване на патогенните бактерии в червата.

За по-здрав сън и по-здрави черва, приемайте по 2 таблетки ProLact Relax+. Пробиотичната хранителна добавка съдържа естествен екстракт от жълт кантарион, който удължава дълбоката фаза на съня и ни помага да се събуждаме по-свежи на сутринта.

  1. Твърде много стрес

Стресът е важен за оцеляването ни. За нещастие, хроничните нива на стрес водят до редица заболявания и нарушават функциите в цялото ни тяло. Нашият мозък не може да направи разлика между разярен тигър и бесен шеф. Затова при всяка стресова ситуация, тялото ни влиза в режим „бягай или се бий“. За целта, високите нива на кортизол „изключват“ системи в тялото ни, които се приемат за „ненужни“ в същия момент. Блокират се репродуктивните способности, храносмилателната система, а кортизолът поддържа високи нива на кръвна захар, като по този начин захранва мозъка ни с необходимата „аварийна“ храна.

Високите нива на стрес действат пагубно за полезните бактерии и намаляват притока на кръв в червата ни. Едно проучване, проведено сред 23-ма студенти, доказва тази теза. В началото на семестъра, група учени изследват студентите, като повтарят изследването по време на сесията в края на семестъра. Високите нива на стрес, породени от финалните изпити, водят до драстично намаляване на полезните бактерии в червата.

Как да подобрим състоянието на чревния ни микробиом?

Както вече уточнихме, разнообразната чревна флора е необходима за цялостното ни здраве. Ето няколко начина, по които да я подобрим:

  1. Яжте повече пребиотични храни и приемайте пробиотици ProLact.

  2. Намерете време за сън. Намаляването на кофеина и употребата му до 14 ч., изключването на всички устройства вечер, могат да помогнат, заедно с пробиотичната хранителна добавка ProLact Relax+, която съдържа екстракт от жълт кантарион.

  3. Намалете стреса. Опитайте с медитация, дихателни упражнения, а защо не и с консултация с психолог? Също така, пробиотичната добавка ProLact Antistress+, която съдържа етерично масло от лавандула, може да помогне в успокояването на нервната система.

  4. Яжте храни, богати на полифеноли. Не е задължително да пиете червено вино всяка вечер. Много по-голямо количество от тези полезни вещества, се съдържа в боровинките, тъмния шоколад и зеления чай.

Не подценявайте здравето на вашите малки приятели – полезните бактерии в червата ви. Те могат да предотвратят отключването на някои заболявания и да ви помогнат да се чувствате много по-здрави и активни. Съвсем малки промени в начина на живот, като разнообразното хранене, движението и съня, могат да окажат големи промени във вашия чревен микробиом.