„Спасението на света лежи в човешкото сърце, в човешката сила да се разсъждава, в човешката смиреност и човешката отговорност. Все още се люшкаме в деструктивното и вярваме напразно, че човекът е върхът на съзиданието, а не част от него… Все още не знаем как да поставим морала пред политиката, науката и икономиката. Все още не сме в състояние да разберем, че единственият общ стълб на всички дейности – ако трябва да са морални – е отговорността. Отговорността е нещо по-висше  от моето семейството, моята държава, моята фирма, моя успех.“

Вацлав Хавел

 

Тези думи на Вацлав Хавел, трябва да ни накарат нас като хора и общество, наистина да се замислим, че сме “гости” на тази земя и ако искаме да я запазим за децата си, трябва да се грижим за нея тук и сега!

Kак се е появила природата, тропическите гори, всички земни твари, е въпрос на фин баланс, който учените се опитват да разберат, откак свят светува. Научният напредък днес, дава логично обяснение на тези процеси, но истината винаги е някъде там. Учените поясниха, че промяната към по-влажен климат, предизвикана вероятно от естествена промяна на орбитата на Земята около Слънцето, е довела да израстване на повече дървета преди около 2000 години.

Дъждовните гори предоставят огромни възможности за изследвания, които могат да се окажат полезни за науката. Тропическите гори покриват около 7% от Земята и са убежище за 90% от всички видове на нашата планета, много от които дори не са открити. Затова днес имаме това богатство от тропически гори, които помагат да живеем в по-добър свят. Но човешката намеса, оказва своето отрицателно влияние, нарушавайки тази екосистема с безразборното изсичане на горски масиви.

Нека се опитаме да си представим, какво е за една година да загубим 7.3 милиона хектара световни гори?! Такава е статистиката за Глобална оценка на горски ресурси на ФАО. Една от най-големите тропически гори, Амазон в Южна Америка, изчезва с тревожна скорост. От 80-те години на миналия век над 153 000 квадратни мили от тези гори са обезлесени, за да се превърнат в соеви полета и ферми за добитък. Добрата новина, е че в последните години в Бразилия се работи много, за да се забави унищожаването на тропическите гори, намалявайки степента на обезлесяване с над 80%.

Защо да пазим тропическите гори?

  • – ако не унищожаваме горите, ще запазим и 50-100 вида животни и растения, които биха изчезнали;
  • – тропическите гори възпроизвеждат около 20% от емисиите на въглероден двуокис в световен мащаб;

Какво да правим, за да опазим тропическите гори?

  • – да намалим употребата на хартия и дървесина – когато купуваме хартия, нека вземем тази, която е 100%рециклирана;
  • – да намалим консумацията на палмово масло – много от тропическите гори се обезлесяват, за да се отглеждат палми за масло;
  • – да намалим консумацията на говеждо месо – произведеното евтино говеждо месо, идва от места, на които дъждовните  гори са изсечени, за да бъдат превърнати в пасища;
  • – да подкрепяме етични и устойчиви бизнеси – да избираме устойчиви и екологично сертифицирани продукти.

Стокхолмската декларация от 1972 г., формулира принципа, че “човекът /следва да / има фундаменталното право на свобода, равенство и адекватни условия на живот, в околната среда с качество, което позволява живот с чувство на достойнство и благополучие и той носи единствената отговорност за защита и подобряване на околната среда за настоящите и бъдещите покоения”.

Да бъдем отговорни към себе си и средата, в която живеем!