.
Осмото издание на състезанието, чиито трасета стартират от Трявна, изкачват билото на
Балкана и преминават през емблематичните Боженци, Шипка, Бузлуджа и Природен парк
Бъларка, се проведе през изминалия уикенд.

Камерата на Code Health бе на място на събитието – повече за трасетата, организацията и спортните събития в региона разберете от репортажа:

Пръв на на най-тежкото и дълго трасе от 150 км финишира живеещият в Австралия
маратонец Николай Николаев. При жените най-високо на стълбичката се качи Ирина Пешина.
Сред големите победители се оказа и Жереми Белетон от Франция, който след пробягани 150
километра в планината падна на колене и предложи брак на приятелката си.
Тази година освен с километрите, тежките изкачвания и спускания, маратонците трябваше да
се борят и с високите температури.

На най-късото трасе от 21 км най-бърз при мъжете се оказа Дмитрий Сушкин от Русия, а
негово подгласници на минимално изоставане останаха Ивайло Вълев и Иво Андреев.
След финална гонка и с няколко секунди преднина най-високо на стълбичката при дамите
стъпи Цветелина Христова, а втората позиция остана за Валерия Димитрова. На трето място
с минута изоставане се класира Десислава Санданска.

На 42-километровото трасе Александър Спасов за четвърта поредна година спечели първото
място. На минута след него втори остана Александър Христов, а за третата позиция след
гонка с Евгений Цветов от Казахстан се пребори Цветин Георгиев.

При жените Радостина Балова защити титлата си от миналата година. На втора позиция се
класира Зейнеп Акбаба от Турция, а третото място остана за Теодора Петкова.
78-километровата дистанция бе безапелационно спечелена от Ирем Кан Аяз от Турция с нов
рекорд на трасето и време от 8:19:23. На втора позиция се класира Златин Роев, а трети
остана Андреан Кръстев.

При жените най-бърза в първата част от трасето бе Милена Добрева, следвана на няколко
минути от Тоня Тонева. Във втората половина от надпреварата Тонева предприе атака, излезе
на първа позиция и успя да удържи преднината си чак до финала. Третото място заслужи
Десислава Лазарова.

На 100-километровото трасе пожарникарят по професия Димитър Атанасов направи
блестящо бягане и спечели дистанцията с нов рекорд – 11:47:45. Второто място остана за
миналогодишния победител Иван Гочев, а третата позиция след оспорвана битка спечели
Краснодар Колев.

При дамите надпреварата на 100 км започна много оспорвано. Росица Стефанова и Вилия
Михова си разменяха първата позиция на няколко пъти. С течение на времето повече от
половината от жените отпаднаха от състезанието, а сред тях бяха и двете временни водачки.
В средата на трасето, на вр. Шипка, колоната поведе Снежана Терзиева. Малко по-късно
обаче бе изпреварена от Елена Борисова, която удържа първото място до финала. Втора
остана Терзиева, а третата позиция завоюва Карина Талпова.

В най-тежкото трасе от 150 км. също имаше драма. След поредица размени във водачеството
и редица отпадания на състезатели, сред които и на шампиона от 2021 г. Георги Пехлев, до
финала първи достигна Николай Николаев с време 23:32:49. На второ място с еднакво време завършиха Маноил Пеев и Васил Васев.

При жените само две дами успяха да преминат 150км и да пресекат финалната права. Първа с
време 31:28:48 се класира Ирина Пешина, а второ място заслужи Оля Славчева.
Тазгодишното издание на Трявна Ултра бе възможно благодарение на над 150 доброволци,
които се включиха в подкрепа на състезанието. Голяма част от тях бяха на терен близо 36
часа и усетиха емоцията на състезанието от „първия ред“.