15-годишният Николай Русев донесе първата световна титла за България в спортното катерене!

Пловдивският спортист уверено преодоля конкуренцията и грабна златото при юношите в дисциплината боулдър от Световното първенство във Воронеж, Русия.

С участието си в Световното първенство по спортно катерене за юноши и девойки Николай Русев записа исторически успех за страната ни. Той се наложи във възрастовата група 14-15 години и така заслужи титлата световен шампион – първата подобна титла в българската история на този спорт.

Макар да изоставаше от представителя на Япония Сорато Анраку, родният състезател надмогна конкуренцията, след като преодоля и последния боулдър с третия си опит. Така японецът остана на второ място, а бронза спечели американецът Огустин Чи.

Постижението представлява трета титла в боулдъра за Николай Русев от тази година. Преди шампионата във Воронеж българинът спечели златни медали от Европейското първенство в Перм и Европейската купа в Грац.

Снимка: Българска федерация по катерене и алпинизъм