Вирусният хепатит е втората водеща инфекциозна причина за смърт в световен мащаб – с 1,3 милиона смъртни случая годишно, колкото и туберкулозата, която е основният инфекциозен убиец, като броят на загубените животи вследствие на вирусен хепатит се увеличава. Това сочи доклад на Световната здравна организация (СЗО) за глобалния хепатит през 2024 г.

Според доклада, въпреки по-добрите инструменти за диагностика и лечение и намаляващите цени на продуктите, процентът на обхванатите от тестване и лечение е в застой. Но постигането на целта на СЗО за елиминиране на вируса до 2030 г. все още би трябвало да е постижимо, ако сега се предприемат бързи действия.

Нови данни от 187 държави показват, че приблизителният брой на смъртните случаи от вирусен хепатит се е увеличил от 1,1 милиона през 2019 г. на 1,3 милиона през 2022 г. Като от тях 83% са причинени от хепатит В, а 17% – от хепатит С. Всеки ден в световен мащаб умират 3500 души поради инфекции с хепатит В и С.

„Този доклад показва тревожна картина: въпреки напредъка в световен мащаб в предотвратяването на хепатитни инфекции, смъртните случаи се увеличават, защото твърде малко хора с хепатит се диагностицират и лекуват“, заяви генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус. 

Актуализираните оценки на СЗО сочат, че през 2022 г. 254 млн. души на планетата живеят с хепатит В, а 50 млн. с С.  Най-много заболели с хепатит В и С са на възраст 30-54 години, като мъжете представляват 58% от всички случаи, а 12% от засегнатите са деца на възраст под 18 години, сочи статистиката.

Новите оценки на заболеваемостта показват леко спад в сравнение с 2019 г., но общата заболеваемост от вирусен хепатит остава висока. През 2022 г. са регистрирани 2,2 милиона нови инфекции, което е спад спрямо 2,5 милиона през 2019 г.

Новите инфекции включват 1,2 милиона нови инфекции с хепатит В и почти 1 милион нови инфекции с хепатит С.  Като всеки ден повече от 6000 души се заразяват наново с вирусен хепатит.

Глобален напредък и пропуски в диагностиката и лечението

Само 13% от хората, живеещи с хронична инфекция с хепатит В, са били диагностицирани, а приблизително 3% (7 милиона) са получили антивирусна терапия. Що се отнася до хепатит С, 36% са били диагностицирани, а 20% (12,5 млн.) са получили лечебно лечение.

Тези резултати са доста под глобалните цели за лечение на 80% от хората, живеещи с хроничен хепатит В и хепатит С, до 2030 г. Въпреки това те показват леко, но последователно подобрение в обхвата на диагностициране и лечение от последните отчетени оценки през 2019 г. насам. По-конкретно, диагностицирането на хепатит В се е увеличило от 10 % на 13 %, а лечението – от 2 % на 3 %, а диагностицирането на хепатит С – от 21 % на 36 %, а лечението – от 13 % на 20 %.

Тежестта на вирусните хепатити варира в регионален план. Африканският регион на СЗО понася 63% от новите инфекции с хепатит В, но въпреки тази тежест само 18% от новородените в региона получават ваксинация срещу хепатит В при раждане. В Западнотихоокеанския регион, на който се падат 47 % от смъртните случаи от хепатит В, обхватът на лечението е 23 % от диагностицираните лица, което е твърде малко, за да се намали смъртността.

Бангладеш, Китай, Етиопия, Индия, Индонезия, Нигерия, Пакистан, Филипините, Руската федерация и Виетнам заедно поемат почти две трети от глобалното бреме на хепатит В и С. 

Различия в ценообразуването и предоставянето на услуги

Въпреки наличието на достъпни генерични лекарства за вирусен хепатит, много държави не успяват да ги набавят на тези по-ниски цени.

Различията в цените продължават да съществуват както между регионите на СЗО, така и в рамките на тях, като много държави плащат над световните референтни стойности, дори за лекарства, които не са патентовани, или когато са включени в доброволни лицензионни споразумения. Например, въпреки че тенофовир за лечение на хепатит В не е патентован и се предлага на глобална референтна цена от 2,4 щатски долара на месец, само 7 от 26-те докладващи държави плащат цени, равни на или по-ниски от референтната.

По подобен начин 12-седмичен курс с пангенотипен софосбувир/даклатасвир за лечение на хепатит С се предлага на глобална референтна цена от 60 USD, но само 4 от 24-те докладващи държави са заплащали цени, равни или по-ниски от референтната.

Предоставянето на услуги продължава да бъде централизирано и вертикално, а много от засегнатите групи от населението все още са изправени пред разходи от собствения си джоб за услуги, свързани с вирусните хепатити.

Само 60 % от докладващите държави предлагат напълно или частично безплатни услуги за изследване и лечение на вирусен хепатит в публичния сектор. Финансовата защита е по-ниска в Африканския регион, където само около една трета от докладващите държави предоставят тези услуги безплатно.

Препоръки за ускоряване на елиминирането на хепатита

В доклада се очертават редица действия за насърчаване на подхода към вирусните хепатити, насочен към общественото здраве, с цел ускоряване на напредъка към прекратяване на епидемията до 2030 г. Те включват:

  • разширяване на достъпа до тестване и диагностика;
  • преминаване от политики към изпълнение за справедливо лечение;
  • засилване на усилията за превенция в първичната медицинска помощ;
  • опростяване на предоставянето на услуги, оптимизиране на регулирането и доставките на продукти;
  • разработване на инвестиционни казуси в приоритетни държави;
  • мобилизиране на иновативно финансиране;
  • използване на подобрени данни за действие; и
  • ангажиране на засегнатите общности и гражданското общество и насърчаване на научните изследвания за подобряване на диагностиката и потенциалното лечение на хепатит В.