Ракът на белия дроб е водещ по смъртност сред всички злокачествени заболявания у нас. По последни данни всяка година в България се диагностицират над 4200 нови случая, като 5-годишната преживяемост на пациентите, засегнати от този вид карцином, е почти два пъти по-ниска от тази в Европа. Годишно у нас умират над 2700 души от това заболяване. 

В същото време има значителен напредък в персонализираната терапия  на този вид карцином. Биомаркерите са ключът към тази терапия, като генетичният отпечатък, който се търси във всеки тумор, може да определи най-успешния терапевтичен метод, подходящ за пациента. Изследването на биомаркерите се прави в лаборатория, като се използват проби от туморна тъкан на болния или кръв и се търси наличие на известни мутации в туморните клетки. Резултатите от теста се интерпретират от медицински онколози, а след консултация с мултидисциплинарен екип се определя най-правилното лечение за пациента. 

Преди ерата на персонализираната медицина онколозите можеха да разграничат само два вида рак на белия дроб въз основа на тяхната хистология: недребноклетъчен рак на белия дроб и дребноклетъчен рак на белия дроб. Днес вече са известни повече от 10 мутации на рака на белия дроб, като много от тях са при недребноклетъчния карцином, класифицирани спрямо мутацията в клетките. 

Всяка година повече от 2 млн. души се диагностицират с рак на белия дроб, което го прави най-често срещания карцином при мъжете и втория по честота при жените. Ако заболяването бъде хванато преди да се разпространи, вероятността за повече от 5-годишната преживяемост се увеличава със 60%.