Ракът на гърдата е причина за 2,3 милиона диагнози и 670 000 смъртни случая в световен мащаб през 2022 г, сочат данните на СЗО.

Доклад, ръководен от Университета в Кеймбридж и подкрепен от Националния институт за изследвания в областта на здравеопазването и грижите (NIHR), подчертава неравнопоставеността сред хората, живеещи с рак на гърдата, съобщават от pharmatimes.com.

Публикуван от Комисията Lancet, докладът представя препоръки за справяне с тези предизвикателства

Въпреки неотдавнашните подобрения при рака на гърдата, включително напредъка в диагностиката и лечението, има цели социални групи, които все още са непропорционално засегнати, се посочва в доклада.

Комисията разкрива, че напредъкът в областта на научните изследвания и лечението на рака е довел до намаляване с над 40% на смъртността от рак на гърдата. В същото време оценките сочат, че заболеваемостта от рак на гърдата в световен мащаб ще се увеличи от 2,3 млн. нови случая през 2020 г. до над 3 млн. през 2040 г. Според доклада броят на хората, които понастоящем живеят с метастатичен рак на гърдата (МРГ), понастоящем е неизвестен.

Авторите са категорични, че е нужно регистрите в световен мащаб да регистрират стадия на рака и рецидивите, което би могло да доведе до значителни подобрения в грижите за МБК, резултатите и емоционалното благополучие.

Според авторите на доклада в световен мащаб няма яснота и категоричност по отношение на разходите, които обществата правят за рака на гърдата. Недостатъчно видими за обществото остават средствата, които се отделят за физическа, психологическа, социална рехабилитация и ресоциализация.

Приблизително 27% от пациентите с ранен рак на гърдата и 35% с MBC съобщават за финансови проблеми.

Докладът набляга на факта, че са необходими нови инструменти за отчитане на разходите, свързани със заболяването, които да насърчат политиците да инвестират в превенция на рака на гърдата, ранно откриване, икономически ефективна терапия, оптимално управление, финансова защита и други интервенции за облекчаване на страданието.

Докладът също така призовава здравните специалисти да преминат обучение за комуникационни умения и за участие на пациентите във всички етапи на клиничните изследвания на рака на гърдата.