Над 33 000 е-рецепти за лекарства, в които се съдържат лекарства за сърдечносъдови болести, преминали от частично на напълно реимбурсиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) са обработени за ден. Това съобщиха от Касата, позовавайки се на данни на „Информационно обслужване“.

Припомняме, че от 1 април Касата реимбурсира 100% някои медикаменти за сърдечносъдови заболявания, а за други поема по-голям процент от сумата от досегашния.

Националната здравнооинформационна система (НЗИС) работи стабилно и равномерно, спазвайки регламентираните правила. Екипът на Националния системен интегратор е оказвал съдействие на всеки лекар, фармацевт, дентален лекар и пациент, които са имали нужда от помощ или допълнителни разяснения относно процесите, влизащи в сила от 1-и април, съобщават от НЗОК.

В системата на НЗИС вече са получени и верификационни кодове за отпуснатите от аптеките опаковки за над 150 000  лекарствени продукта, добавят от Касата. 

Директивата на Европейския съюз срещу фалшифицираните лекарства влезе в сила преди 5 години – време, изпълнено с множество предизвикателства, но постигнатото през този период за осъществяването на основната цел – защитата на пациентите чрез гарантиране на автентичността на лекарствените продукти – не е малко, казват още от фонда.

Българската система за верификация на лекарствата, която е и неразделна част от Европейската система за верификация, e пример за успешен проект в полза на българските пациенти, чрез който в скоро време разпространението на фалшиви лекарства не само в България, но и в цяла Европа, ще бъде напълно забравено, завършват от НЗОК.