Световната здравна организация (СЗО) публикува първите глобални насоки за предотвратяване на появата на инфекции на кръвта и други инфекции, причинени от използването на катетри, поставени в малки кръвоносни съдове.
Лошите практики при поставянето, поддръжката и отстраняването на тези катетри крият висок риск от попадане на микроби директно в кръвния поток. Това може да доведе до сериозни състояния като сепсис и трудни за лечение усложнения. Могат да възникнат и инфекции на меките тъкани на мястото на поставяне на катетъра.
До 70 % от всички болнични пациенти се нуждаят от използването на катетър, поставен в периферна вена или артерия.
Хората, които получават лечение чрез катетри, често са особено уязвими към инфекции. СЗО изчислява, че в периода 2000-2018 г. средната смъртност сред пациентите, засегнати от сепсис, свързан със здравни грижи, е била 24,4 %. 52,3 % е смъртността сред пациентите, лекувани в отделенията за интензивно лечение.
Много от инфекциите на кръвта се причиняват от резистентни на антибиотици бактериални инфекции. Изчислено е, че бактериалната антимикробна резистентност (АМР) е пряко отговорна за най-малко 1,27 милиона смъртни случая. Тя е допринесла за допълнителни 4,95 милиона смъртни случая през 2019 г.
„Инфекциите, свързани с предоставянето на здравни грижи, са трагедия, която може да бъде предотвратена. Те са сериозна заплаха за качеството и безопасността на здравните грижи“, заяви д-р Брус Ейлуърд, помощник-генерален директор на СЗО по въпросите на универсалното здравно покритие и жизнения цикъл.
„Изпълнението на препоръките за чисти грижи, превенция и контрол на инфекциите е от решаващо значение за спасяването на човешки животи. Ключово е и за облекчаването на голяма част от предотвратимите страдания, които изпитват хората по света“, добави още той.
Разработването и прилагането на насоки за предотвратяване на разпространението на такива инфекции е ключов приоритет за СЗО. Новите насоки включват 14 твърдения за добри практики. Включват още 23 препоръки в ключови области за здравните работници, включително:
· образование и обучение на здравните работници
· техники за асептика и практики за хигиена на ръцете
· поставяне, поддържане, достъп и отстраняване на катетрии
· избор на катетър
СЗО ще продължи да работи с държавите за разработване и прилагане на най-добрите практики за намаляване на случаите на инфекции на кръвта в болниците.