Интервю с Прим. д-р Волфганг Лойдл, специалист по урология и роботизирана хирургия, ръководител на Центъра за рак на простатата към WPK

д-р Волфганг Лойдл

Какви са предимствата на роботизираната хирургия пред традиционната?

Предимствата на роботизираната хирургия са многобройни. Извършваме операцията в таза, на дълбочина, където е тъмно и е далеч от други позиции. При операция на простатата, видимостта е по-добра и инструментите са много добре подготвени да отстранят целия рак. Предимството на роботизираната хирургия е огромно в сравнение с отворената хирургия.

Как роботизираната хирургия подобрява възстановяването на пациенти с урологични заболявания?

Възстановяването на нашите пациенти е значително по-бързо, тъй като има по-малко загуба на кръв, по-малко усложнения и пациентите се връщат към нормалния си начин на живот по-скоро. Инконтиненцията, от която се страхува всеки мъж, е значително по-малка при роботизираната хирургия, в сравнение с отворената процедура.

Какви състояния могат да бъдат лекувани с помощта на роботизирана хирургия?

Най-подходящият пациент за роботизирана хирургия е този, който се нуждае от реконструктивна работа по тялото. Например отстраняваме органи като уретер, части от пикочния мехур или простатата и след това реконструираме системата, така че урината отново да преминава през нея. Можем да направим това чудесно с помощта на шевове. Роботът е наистина полезен в тези случаи.

Какъв е подходът на WPK към лечението на рака на простатата и каква е ролята на роботизираната хирургия?

В момента разполагаме с три подхода за лечение на рак на простатата. Първият е активното наблюдение, където пациентът се следи внимателно. Вторият е операция и ако се стигне до нея, роботът има толкова много предимства, че трябва да го използваме. Третият основен метод е облъчването. Ако имаме млад пациент с напреднал рак, първо извършваме операция и след това прилагаме радиация.

Как протича операцията по отстраняване на простатата?

За да отстраним простатата, са ни необходими няколко малки разреза, много малки отвори в корема, около 5-6, с диаметър 8 милиметра. След това поставяме инструментите на робота под наш контрол. Всъщност това не е робот, защото той не прави нищо сам, ние просто го управляваме. След това подготвяме простатата, която се намира между пикочния мехур и уретрата, отстраняваме я напълно и отново свързваме пикочния мехур с уретрата, чрез зашиване. 

Например, тези шевове са много дълбоки и не се виждат, при извъшването на отворена операция, но при роботизираната процедура те са видими и могат да поставени там, където искаме.