Броят на децата, починали преди петия си рожден ден, достига исторически минимум, като намалява до 4,9 милиона през 2022 г. Това показват данни в последния доклад на ООН за оценка на детската смъртност.

Данните разкриват още, че днес оцеляват повече деца, отколкото когато и да било преди. От 2000 г. насам смъртността на децата под 5-годишна възраст в световен мащаб е намаляла с 51%.

Сред държавите, постигнали успех от над 75% спад на смъртността при децата под 5 години въпреки социалното им положение, са Камбоджа, Малави, Монголия и Руанда.

„Зад тези цифри се крият историите на акушерките и квалифицираните здравни специалисти, които помагат на майките да родят безопасно своите деца, на здравните работници, които ваксинират и предпазват децата от смъртоносни болести, и на здравните работници в общността, които правят домашни посещения, за да подкрепят семействата и да осигуряват адекватна помощ за децата по отношение на здравето и храненето им“, казва изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел.

Резултатите от проучването обаче показват, че въпреки този напредък все още предстои дълъг път, за да се сложи край на всички предотвратими смъртни случаи при деца и младежи. Оказва се, че към 4,9 милиона смъртни случаи на деца до 5-годишна възраст – почти половината от които на новородени – животът на още 2,1 милиона деца и младежи на възраст от 5 до 24 години също е бил изгубен. Като повечето от тези смъртни случаи са концентрирани в Африка на юг от Сахара и Южна Азия, а сред най-честите причини за тях са: преждевременното раждане, усложнения настъпили по време на раждане , както и болести като пневмония, диария и малария.

„Макар да е постигнат положителен напредък, всяка година милиони семейства страдат от опустошителната загуба на дете, често още в първите дни след раждането“, заяви генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус. 

Подобряването на достъпа до качествени здравни услуги и спасяването на живота на децата от предотвратими смъртни случаи изисква инвестиции в образование, работни места и достойни условия на труд за здравните работници, които да предоставят първични здравни грижи, сочи още докладът.

И въпреки че цифрите показват положителен напредък, съществуват и съществени заплахи, които застрашават оцеляването на децата в много части на света. Сред тях са: нарастващото неравенство и икономическата нестабилност, новите и продължителни конфликти, засилващото се въздействие на изменението на климата и последиците от COVID-19. Всички тези фактори могат да доведат до застой или дори до обръщане на тенденцията.

Според доклада вероятността децата, родени в най-бедните домакинства, да умрат преди да навършат 5 години, е два пъти по-голяма в сравнение с тези, родени в най-богатите, а вероятността децата, живеещи в нестабилна или засегната от конфликти среда, да изгубят живота си преди да навършат 5 години, е почти три пъти по-голяма в сравнение с децата в други страни.

При сегашните темпове 59 държави няма да успеят да постигнат Глобалните цели, за смъртност сред децата под 5-годишна възраст, а 64 държави за смъртност сред новородените, сочи още докладът. Това означава, че до 2030 г. около 35 млн. деца ще загинат, преди да навършат петата си година.