Неврологичните заболявания са водещата причина за лошо здраве и инвалидност в световен мащаб.  Над 3 млрд. души по света са били засегнати от неврологичен проблем още през 2021 г., а общият брой на уврежданията, заболяванията и преждевременната смърт, причинени от неврологични състояния, се е увеличил с 18 % от 1990 г. насам. Сред причините за това са: демографските промени и фактът, че хората живеят по-дълго. Това сочат данните от мащабно проучване публикувано в The Lancet Neurology,  съобщава СЗО, която участва в анализа на данните. 

И още от проучването: над 80 % от неврологичните смъртни случаи и загубите на здраве са регистрирани в страните с ниски и средни доходи, а достъпът до лечение варира в широки граници: в страните с високи доходи има до 70 пъти повече специалисти по неврология на 100 000 души, отколкото в страните с ниски и средни доходи.

„Това проучване трябва да послужи като спешен призив за действие в посока разширяване на целенасочените действия, за да може хората, живеещи с неврологични заболявания, да получат достъп до качествените грижи, лечение и рехабилитация, от които се нуждаят. По-важно от всякога е да се гарантира, че здравето на мозъка е по-добре разбрано, оценено и защитено, от ранното детство до по-късна възраст“, коментира д-р Тедрос Гебрейесус, генерален директор на СЗО.

Десетте най-често срещани неврологични състояния, допринасящи за влошаване на здравословното състояние на населението през 2021 г., са: инсулт, неонатална енцефалопатия (мозъчно увреждане), мигрена, деменция, диабетна невропатия (увреждане на нервите), менингит, епилепсия, неврологични усложнения при преждевременно раждане, разстройство от аутистичния спектър и рак на нервната система.

Според данните по – засегнати от неблагоприятните последици от неврологичните заболявания са мъжете, но има някои състояния като мигрена или деменция, при които жените са по-уязвимата група.

Диабетната невропатия е най-бързо нарастващото неврологично състояние. Броят на хората с диабетна невропатия се е увеличил повече от три пъти в световен мащаб от 1990 г. насам, като през 2021 г. достига 206 млн. случая. Други състояния, като неврологичните усложнения от COVID-19 (например когнитивни нарушения и синдром на Гилен-Баре), преди не са съществували, а сега наброяват над 23 млн. случая.

В същото време неврологичната тежест и загубите на здраве, дължащи се на други заболявания, са намалели с над 25 % или от 1990 г. насам в резултат на подобрената превенция (включително ваксини) и профилактика. Става въпрос за: тетанус, бяс, менингит, дефекти на невралната тръба, инсулт, енцефалит и др.

Проучването сочи още, че тютюнопушенето допринася значително за риска от инсулт, деменция и множествена склероза, а премахването на основните рискови фактори – най-вече високото систолично кръвно налягане и замърсяването на въздуха в околната среда и домакинствата – може да предотврати до 84 % от тежестта от инсултите. По подобен начин предотвратяването на излагането на олово може да намали тежестта на идиопатичната интелектуална недостатъчност с 63,1 %, а намаляването на високите нива на плазмената глюкоза на гладно може да намали тежестта на деменцията с 14,6 %.