Д-р Габи Петрова -водещата на единственото по рода си предаване посветено на интимността „Sexology“ днес разкрива подробности за формата, отговаря на въпроса защо на хората им е трудно да говорят открито на темата „табу“  и разказва как се е родил в нея интереса към сексологията. Всичко това може да разберете в интервюто, което тя дава за специално за читателите на codehealth.bg

В разгара на сезона, вече има реализирани 12 епизода, всички може да намерите на видеоплатформата на CODE HEALTH TV -ТУК
Нови епизоди на Sexology се излъчват в ефира на единствената българска здравна телевизия, всеки петък точно от 23:00 ч.

1. Коя е основната цел на предаването “Sexology” и докъде вярваш, че тя е постигната в разгара на първи сезон на предаването? 

Целта на предаването е да разгледа сексуалното здраве, като неизменна част от общото  здраве на човека. Да се повиши сексуалната грамотност, да се насочат зрителите към точните специалисти, при проява на симптоми, като се избегне самолечението. Да се оборят различни вярвания, митове и убеждения, които често са причина за неудовлетворението в сексуалните взаимоотношения. Да се даде нов поглед върху темата сексология, като един модел, който включва физиология, психология и социални фактори.

Вярвам, че това, което правим в предаването има своята голяма стойност. От отзивите, които получавам разбирам, че темите, разговорите, препоръките и съветите, които обсъждаме и даваме, са много полезни за всички възрастови групи.

Много от хората смятат, че са „експерти“ по темата и знаят всичко, след като имат достъп до различна информация от интернет, други смятат, че сексуалността е свързана само с половия акт, трети с това, че е умение и техника, с която може да се получават различни ползи и облаги. Чрез предаването ние показваме, че сексуалността е индивидуална, че е интимност, която изисква грижа, познания, профилактика и споделеност.

2.  Би ли разкрила нещо от “кухнята” на предаването, кои са най-големите предизвикателства в реализирането на този формат? 

Спонтанността на решението за реализиране на предаването. Знаеш, аз съм практикуващ психолог-сексолог и изведнъж да се покажа пред камера като водещ за мен беше най-голямото предизвикателство. Другата трудност дойде от това как да направим темата интересна за всички възрастови групи 18+ и как да представим темата с цялата сериозност. Подкрепата, която получихме от всички лекари и колеги психолози, увереността им колко навременно и стойностно е съдържанието, което даваме в предаването, ни даде много вяра в това, което с екипа от телевизията правим. Предизвикателство са и 25-те минути, които никога не стигат!

3. Защо е трудно на хората да говорят открито за сексуалните си проблеми и желания? В рубриката “Минути без табу” ти даваш съвети на хората, които се осмеляват да задават въпроси. Как човек може да стане по-уверен в интимния си живот и коя е причината да не се говори открито? 

Темата е много интимна и не може да говорим открито за нея, всеки я преживява много индивидуално през собствения си личен опит. Това да не говорим открито с партньорите си на темата е свързано с много причини. Част от тях се коренят в ранното сексуално развитие на всеки един – откъде, по какъв начин човек се е образовал по темата, кое смята за норма и кое не, какви умения се смятат за норма и какви не. Знаеш, днес за всичко има отговори в социалните мрежи и интернет, които се дават от кого ли не, това допълнително обърква хората. Партньорите стават много чувствителни по темата и често препоръките се приемат като критики и ако двойката няма ресурса да се справи с това, често темата става “забранена”. Разбира се, от това страдат и двамата партньори. Затова е важно да се научат да обсъждат предпочитанията си по начин, с който да не се засягат и упрекват един друг, а да се изследват и преоткриват. Сексуалността е динамична и се разкрива в дългосрочните партньорства.

Да, в рубриката „Минути без табу“ давам отговори и съвети на често задавани въпроси на хора от различни възрасти. Как да стане човек по-уверен в интимния си живот, като потърси заедно с партньора си специалист по сексуални взаимоотношения, с когото може да обсъди темата. Причините за неувереността могат да са от травми, от възпитание, от религиозни вярвания, от негативен опит, от медицинска гледна точка, от грешна информация и много други. Важно е да се знае, че все още не сме много специалистите психолози-сексолози, които са обучени да работят с тази тема и е много важно при какъв специалист ще потърсят подкрепа.

4. Кога и защо започна да се интересуваш от сексология? Кое те мотивира и провокира в тази наука?

Когато преди около 10 години  дъщеря ми беше тиинейджър, ми задаваше въпроси свързани със сексуалната близост, на които не знаех как и какво да отговоря, докъде като родител да споделя и дали това, което споделя, ще е достатъчно и точно, започнах да се интересувам професионално от темата със сексологията.

Обученията ми като психолог преминаваха в постоянно учение в различни парадигми и школи, но никъде не се докосваше, изучаваше или обсъждаше задълбочено темата. Преди години имах възможността да повиша квалификацията си в чужбина задълбочено изучавайки мъжката и женската сексуалност, както и партньорската такава. След това се породи желанието ми да направя всичко възможно да задълбоча знанията си и да мога да предавам тези знания, помагайки на колеги психолози да стоят устойчиво и да работят с тези теми. Така последните 5 години и обучавам и се обучавам, защото темата е много динамична, науката е все още нова, постоянно има нови и нови изследвания, хоризонтите се разширяват. Вярвам, че когато човек е положил много усилия, не се отказва и върви по пътя си резултатите се случват – така се случи и с „Психология на сексуалността“ в моя живот.

Днес в психологичната ми практика като сексолог-психолог помагам на мъже и жени в партньорски отношения да разберат и преодолеят сексуалните си трудности, независимо от възрастта им. В индивидуалните ми консултации с клиентите ми работя със срама, вината, обидата, страха, свързани със собствената им сексуалност. Обучавам родителите как да се справят с половото възпитание на децата си и съм университетски лектор съм в програми за следдипломно обучение по сексология.

5. Какво ще пожелаеш на зрителите за Коледа и Нова година?

Да са здрави, да са сплотени, да са усмихнати и споделени! С усмивка, прегръдка, милувка и близост да припомнят и напомнят на партньора си, че той или тя са важна част от живото им. Да намират време и да си позволяват, да бъдат близки един с друг, да общуват и да знаят, че както всяко нещо и сексуалността е динамична, променлива и изисква специална грижа. Пожелавам много обич и топлина!