Европейската имунизационна седмица се отбелязва в цяла Европа всяка година през последната седмица на април. Тази година мотото е „Защита на поколенията“, а целта й е да повиши осведомеността за значението на имунизациите за общото здраве и благосъстояние на обществото.

Европейската имунизационна седмица (EIW) популяризира ваксинирането в цяла Европа, като подчертава значението му за предотвратяване и дори изчезването на различни заболявания. Тя повишава осведомеността за ползите от имунизацията, като гарантира, че хората от всички възрасти са защитени от инфекциозни заболявания.

По повод Европейската седмица на имунизациите,  Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC) публикува данни, които показват увеличение на случаите на ваксинопредотвратими заболявания като морбили и коклюш след намалените нива по време на пандемията COVID-19.

Според данните броят на случаите на морбили се увеличава през 2023 г., като между март 2023 г. и края на февруари 2024 г. са регистрирани най-малко 5770 случая на морбили, а най-малко 5 са смъртните случаи.

Д-р Андреа Амон, директор на Центъра, заяви: „Обезсърчително е да се види, че въпреки добре документираните от десетилетия резултати за безопасността и ефективността на ваксините, страните в ЕС и в световен мащаб все още са изправени пред епидемии от няколко болести, предотвратими чрез ваксинация. Постигането и поддържането на високо ниво на ваксинация, наблюдението на заболяванията и бързите ответни действия за контрол на огнищата остават ключови действия срещу тези заболявания. Ваксините са защитили много поколения и ние трябва да гарантираме, че това ще продължи да бъде така“.

Най-висок е рискът сред кърмачетата на възраст под една година, тъй като те са твърде малки, за да бъдат ваксинирани, и следователно трябва да бъдат защитени от имунитета на общността. Морбили се разпространява много лесно, поради което високото ваксинационно покритие – поне 95 % от населението, ваксинирано с две дози ваксина, съдържаща морбили, е от съществено значение за прекъсване на предаването.

От средата на 2023 г. в няколко държави от ЕС се съобщава за увеличаване на случаите на коклюш, като предварителните данни сочат повече от 10-кратно увеличение на случаите през 2023 и 2024 г. в сравнение с 2022 и 2021 г. Новородените и кърмачетата, които са твърде малки, за да бъдат напълно ваксинирани, са изложени на повишен риск от тежко заболяване и смърт. За да бъдат най-добре защитени, е важно да се гарантира, че всички препоръчани ваксини, съдържащи коклюш, са поставени навреме. Ваксинацията по време на бременност също може да предпази малките бебета.

Тъй като в страните от ЕС продължават да се появяват огнища на болести, предотвратими чрез ваксинация, от съществено значение е да се полагат непрекъснати усилия за установяване на пропуските в имунитета на населението, включително на тези, които може да са пропуснали или отложили ваксинацията си. Страните от ЕС препоръчват ваксинации и подсилващи дози на различни етапи от живота. Ето защо всеки трябва да се консултира с доставчиците си на здравни услуги, за да се увери, че е в течение на препоръчаните ваксини.

По отношение на всички болести, предотвратими чрез ваксиниране, е необходима допълнителна работа, за да се гарантира, че никой не е изоставен, особено сред уязвимите и необхванати групи от населението, като бежанци, мигранти, лица, търсещи убежище, и други групи.

Европейската имунизационна седмица служи като ключов повод да се подчертае значението на ваксинацията за цялостното здраве и благополучие през всички етапи от живота. Това е и възможност да се подчертае, че ваксините стоят като едно от най-забележителните постижения в областта на общественото здраве през 20-ти век.

Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC)  продължава да се ангажира да подкрепя и укрепва националните програми за ваксинация, като дава приоритет на принципите за качество, безопасност и ефикасност на ваксините и осигурява навременен и справедлив достъп за всички.