Болничните асоциации се обявиха против разписаните в НРД прагове на минималните възнаграждения на медицинските специалисти. В обща декларация на Българска болнична асоциация, Националното сдружение на частните болници, Асоциацията на университетските болници, Националното сдружение на областните многопрофилни болници и Сдружението на общинските болници в България категорично заявяват, че за формирането на заплатите на лекарите и сестрите е нужен „икономически, пазарен подход, а не сляпо административно регулиране“.

В декларацията си болничните асоциации изрязват недоволството си, че като доставчици на медицинска помощ те не са страна в договарянето на условията за оказване на медицинска помощ, макар че са пряко заинтересовани, защото носят цялата юридическа и финансова отговорност по изпълнението на клаузите, залегнали в НРД.

„НЗОК по закон е купувач на медицински услуги и неговият естествен интерес е да купи колкото може по-добра услуга на колкото може по-ниска цена. Не е обосновано обаче, купувачът да определя какви заплати да вземат служителите на продавача, още повече че НЗОК заплаща тези услуги „анблок“, а не по отделни пера за заплати, консумативи, амортизации и т.н. Продавачът извършва това разпределение според финансовите си възможности“, заявяват още в декларацията лечебните заведения.

Според болничните асоциации създаването на очаквания, че повишаването на заплатите означава подобряване на качеството е необосновано, а главната  причина за сегашните диспропорции във възнагражденията в отделните специалности не са работодателите, а диспропорциите в цените на клиничните пътеки и процедури.

„Ситуацията се усложнява още повече с въведената в подписания от БЛС и НЗОК Анекс към НРД 2023-2025г., съдържащ нова клауза, съгласно която при недостиг на средства в бюджета на НЗОК за 2024г., извършената и отчетена от лечебните заведения дейност над определените им месечни стойности няма да се прехвърля като задължение на НЗОК през 2025г.“, заявяват в декларацията. И добавят, че забраната НЗОК да заплаща за реално оказаната болнична помощ на здравноосигурени лица е в диспропорция с непрестанно нарастващите разходи на лечебните заведения, в т.ч. и за трудови възнаграждения, на фона на ниските им месечни лимити, които не са променяни от година и половина насам. 

„Въвеждането на подобна клауза ще възпрепятства не само изплащането на трудовите възнаграждения към персонала, но и нормалното функциониране на болниците, което в крайна сметка ще рефлектира върху гражданите и своевременността и качеството на оказваните им здравни услуги“, коментират лечебните заведения. 

Болничните асоциации съобщават, че са атакували текстовете, регламентиращи заплатите в НРД, в съда и са в очакване на решението му.

„Ето защо, нашето послание е ако Правителството иска да помогне за повишаване на възнагражденията на работещите в болниците, трябва да насочи инвестиционния интерес в здравеопазването към оздравяване на съществуващите лечебни заведения. Работещите лекари и сестри трябва да получат свободата да сключват граждански или трудови договори без ограничение. НЗОК трябва да се погрижи да премахне диспропорциите в цените на клиничните пътеки. Трябва да се премахнат лимитите и ненужните административни бариери пред болници и пациенти. По-нататък пазарът ще направи така, че всеки да получи справедливо възнаграждение за труда си, а то ще доведе и до това да имаме устойчива във времето, своевременна и качествена медицинска помощ“, завършват своята декларация болничните асоциации.