Пациенти с установено сериозно нарушение на психичните функции (психоза или тежко личностово разстройство с психотична декомпенсация) или с изразена трайна психична увреда в резултат на психично заболяване да имат право да ползват услугите на психотерапевт, юрист и свещенослужител. При тези от тях, които поради заболяването си могат да извършат престъпление, представляващо опасност за околните, ползването на услугите на психотерапевт, юрист и свещенослужител ще се извършва след оценка на степента на риска, определена в утвърдения медицински стандарт „Психиатрия”.

Това се предлага с промени в Закона за здравето, внесени от депутатите от временната парламентарна комисия за защита на правата на психичноболните пациенти.

Припомняме, комисията бе съставена от депутати от всички парламентарни групи и имаше за задача да изготви законодателни промени, които да гарантират правата на психичноболните у нас, а на заседание депутатите приеха единодушно изготвените промени. В добавка народните представители от комисията решиха Здравното и Финансовото министерства да внесат в Министерски съвет проект на постановление, с което се отпускат допълнителни 2 млн. лв. за психиатричната помощ за тази година, като средствата са предвидени за 237-те постоянно пребиваващи в държавните психиатрични болници пациенти. Те решиха също така идната година да бъдат отпуснати допълнителни 30 млн. лв. за бюджетната програма на МЗ „Психиатрична помощ“. Предвижда се тези средства да се разпределят между държавните психиатрични болници и търговските дружества, упражняващи тази дейност – Центрове за психично здраве, клиники и отделения в многопрофилните болници.

С промените в ЗЗ, внесени от депутатите, се предвижда създаването на комисии за психично здраве към общинските съвети на общините, на чиято територия функционират лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ, центрове за психично здраве и/или специализирани клиники и отделения към многопрофилни болници, в които се извършва лечение на лица с психични разстройства, с участието на гражданското общество и неправителствени организации, работещи в сферата на психичното здраве. Тези комисии ще наблюдават дейността на лечебните заведения за спазване правата на пациентите в процеса на предоставяне на психиатричната грижа и лечение, ще подпомагат ресоциализацията на лицата с психични разстройства и ще уведомяват министъра на здравеопазването и органите на прокуратурата за констатирани нарушения.

С предложените промени в Закона за здравето се въвежда още забрана на всяка форма на жестоко, нечовешко или унизително отношение или налагане на наказание спрямо лицата с психични разстройства по време на лечението им. За нарушение ще се смята и поставянето на човек в неблагоприятни условия за провеждане на психиатрична грижа и лечение, липсата на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, качествено медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необосновани мерки за физическо ограничаване, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство, нараняват пациента или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Регламентира се също така при всички случаи и заболявания, когато състоянието на пациента го налага, средствата за ограничаване винаги да се използват за възможно най — кратък период от време, а не за определена допустима максимална продължителност. Условията и редът за прилагане на временно физическо ограничаване ще бъде регламентиран с наредба, издадена от министъра на здравеопазването съвместно с министъра на правосъдието. Прилагането на мерки за временно физическо ограничаване ще се извършва само като крайна мярка, за да се предотврати непосредствена вреда за самите пациенти или за околните.

Предвижда се исканията за задължително настаняване и лечение да се разглеждат от съдии, които притежават специална подготовка в областта на правата на хората с увеждания или имат ефективен достъп до специализирано обучение. Особено внимание се обръща по настаняването за задължително лечение на непълнолетно лице, навършило 16-годишна възраст, като целта на нормативните промени е да се гарантират интересите и запазят правата на лицата, спрямо които тази мярка трябва да бъде приложена.

Предлага се създаването и поддържането на Национален служебен регистър на лица с психични разстройства, регламентирано в сега действащ текст на Закона за здравето, да отпадне, тъй като наличието на подобен регистър има дискриминиращ характер.

Предвижда се, когато съгласно действащото законодателство се изисква удостоверяване на психичното здраве на лицето, това да се извършва с издаване на медицински документ от лекар при условия и ред, определени от съответния нормативен акт.

Всички предложени промени и мотивите към тях вижте тук.