Неврологичните разстройства, като епилепсия или хронична болка, засягат над три милиарда души по света. На този фон изследователи от Университета в Кеймбридж са разработили малки, гъвкави устройства, съчетаващи електроника и мека роботика. Те помагат за лечението на редица неврологични заболявания, включително епилепсия и хронична болка.

Неврологичните разстройства засягат повече от три милиарда души по света. Те са състояния, които атакуват главния мозък и нервите, разположени в цялото човешко тяло и гръбначния мозък.

Понастоящем инструментите за взаимодействие с периферните нерви са остарели, обемисти. Те носят висок риск от нараняване на нервите, според Университета в Кеймбридж.

„Нервите са малки и изключително деликатни. Затова винаги, когато поставите нещо голямо, като електрод, в контакт с тях, това представлява опасност“, обяснява професор Джордж Малиарас, катедра по инженерство, Университет на Кеймбридж.

Новите роботизирани нервни „маншети“ са достатъчно чувствителни, за да хващат или да се увиват около деликатните нервни влакна, без да причиняват увреждания.

При тестване върху плъхове, нервните маншети се нуждаят ниско напреже, за да променят формата си по контролиран начин. Те образуват самозатваряща се примка около нервите, без за това да са необходими хирургически шевове или лепила.

„Това означава, че хирурзите могат да регулират колко плътно устройството приляга около нерва, докато не получат най-добрите резултати за запис и стимулиране на нерва“, казва д-р Дамиано Бароне, катедра „Клинични невронауки“, Университет Кеймбридж.

Изследователите имат за цел да тестват допълнително устройствата с помощта на животински модели. Те се надяват да започнат тестове върху хора през следващите няколко години.