Д-р Стефан Едлингер е УНГ специалист във Wiener Privatklinik в Австрия. Завършва медицинското си обучение в Медицинския университет в Грац (MUG) през 2012 г. До 2018 г. завършва специализираното си обучение по УНГ медицина. Oт 2019 г. до 2022 г. работи като старши лекар в клиничния отдел по УНГ медицина, хирургия на главата и шията в Университетската болница St. Pölten. Д-р Едлингер е изнасял лекции на множество национални и международни конгреси. Автор е на различни научни и популярни медицински статии. Той има редовни публикации в здравните Kronen Zeitung, Ärzte Krone и Apotheker Krone.

Какво представлява загубата на слуха?
Загубата на слуха е често срещан и широко разпространен симптом. Загубата на слуха като цяло се определя като един от три типа:

Кондуктивна загуба на слух (засяга външното или средното ухо);
Сензорноневрална загуба на слух (включва вътрешното ухо, като свързаните с възрастта проблеми със слуха);
Смесена загуба на слуха (комбинация от двете).

Симптомите и признаците на загубата на слух включват трудности при разбирането на думи (може да се влоши на фона на шум), често изискване от другите да говорят силно и ясно, проблеми с разбирането на речта при носене на маски, високи нива на звука при слушане на телевизия или радио и за съжаление в много случаи: социално дистанциране и избягване на някои социални среди.

Кои са най-често срещаните причини за загуба на слуха?
Най-честата причина е свързана с възрастта. През живота клетките на вътрешното ухо се разграждат, а слуховите характеристики намаляват. Този тип загуба на слуха се нарича пресбикузис. Почти половината от хората в Европа на възраст над 65 години са загубили слуха си до някаква степен. Този тип загуба на слуха не се подобрява от само себе си. Въпреки това вие и вашият лекар можете да предприемете стъпки за подобряването му. Други много често срещани видове загуба на слуха са хроничното излагане на силен шум (като работа със силни машини или лов) или запушени уши поради прекомерно количество ушна кал.

Когато загубата на слуха настъпи внезапно, каква може да е причината?
Внезапната загуба на слуха най-често се причинява от обикновено натрупване на ушна кал във външния ушен канал, ушна инфекция или увреждане на вътрешното ухо, което се дължи на внезапно намаляване на притока на кръв или възпаление на вътрешното ухо. По-редки причини са спукване на тъпанчето, разкъсване на мембраната на кръглото прозорче или тумори по слуховия път. В случай на внезапна или прогресираща загуба на слуха през последните дни или седмици, препоръчвам незабавно да се обърнете към лекар. Всяко внезапно или бързо намаляване на слуховите характеристики трябва да бъде изяснено.

Какви изследвания са необходими при проблеми със слуха?
Слуховите характеристики се изследват с аудиограма и общ УНГ преглед, като това може да го направи Вашият УНГ лекар. По време на този преглед се проверява външният слухов проход и могат да се установят възможните причини като ушна кал или възпаление. Аудиометричното изследване се извършва със специфични слушалки. Звуци и думи се насочват към всяко ухо. Всеки тон се повтаря при слаби нива, за да се намери най-тихият звук, който можете да чуете.

Как се интерпретира аудиограмата и какви са нормалните стойности?
Загубата на слуха се изразява в процент на остатъчния слух, когато се представят думи, и в децибели, когато се тества разпознаването на звуци. Нормалните нива са над 90% разбиране на реч и думи и под 20 децибела загуба на звуково възприятие.

Как може да се лекува увреждането на слуха?
Терапевтична възможност може да бъде предложена за почти всяка степен на загуба на слуха. Лечението зависи от основната причина и тежестта на потвърдената загуба на слуха. Възможните терапевтични варианти включват премахване на ушна кал, лечение на възпаление на ухото, хирургични процедури, особено при кондуктивна и смесена загуба на слуха, слухови апарати и кохлеарни импланти за глухи и почти глухи хора.

Играят ли роля капките в този случай?
Редовната грижи за ушите е важна и може да предотврати увеличеното производство на ушна кал. Специфични продукти като капки за уши или специални масла за уши могат да втечнят сгъстената ушна кал и да подпомогнат самопречистването.