Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

― РЕКЛАМА ―

Факти за съня на бебето

Един от най-вълнуващите моменти в живота на всеки човек е раждането на дете. Готови ли сме, обаче, да станем родители? Знаем ли как ще се...
HomeTopЗа лека нощ: Как пробиотиците влияят на съня?

За лека нощ: Как пробиотиците влияят на съня?

Когато говорим за здраве, сме свикнали да мислим за оптимална диета, пазене от излагане на вируси и различни видове патогени и включване на всекидневно движение. Дали обаче не пропускаме ключовата роля на съня? Редица проучвания показват, че в днешно време се сблъскваме с некачествена и недостатъчна нощна почивка. Ако това не ви изненадва, може би взаимовръзката между добрия сън и здравето на червата ще ви озадачи. 

Истината е, че когато страда стомашно-чревният ни тракт, страда и цялото ни тяло. Не случайно червата ни биват окачествени като „втори мозък“. От тяхната правилна функция зависи благополучието на всички органи и системи в нашия организъм. В днешната статия ще посветим вниманието си на връзката между качествения сън и състоянието на нашия микробиом. Ще разкажем и за ролята на пробиотиците – мощен помощник в случаите, в които червата ни имат нужда от подкрепление.

Значението на съня и важният въпрос: Спим ли достатъчно добре?

Живеем във време, в което сме толкова погълнати от динамиката на ежедневието, че не осъзнаваме как започваме да приемаме едни от най-съществените и важни неща за даденост. Аспекти от живота като добрата храна, здравия сън, оптималното ниво на активност и отношенията ни с другите хора и света, сякаш остават някъде назад. Нашето внимание непрестанно се фокусира върху графици, задачи, крайни срокове и безкраен списък от работни и семейни задължения.

Като че ли нещо подобно се случва и с начина, по който възприемаме съня и времето, което му отделяме. Спим все по-малко и все по-накъсано и неефективно! Работим или използваме мобилни устройства до късно. Вечер лягаме с телефоните до главите си и скачаме при получаването на ново известие, „приспиваме се“, гледайки телевизия, или безцелно разглеждайки социалните мрежи. Повишените нива на стрес в ежедневието също не ни помагат. Често не успяваме да заспим навреме, хванати в капан от безкрайни мисли и тревоги, а заспим ли, започваме да сънуваме проблемите и терзанията си.

Това, което може би ни убягва, е тясната връзка между съня и здравето ни като цяло. Не случайно циркадният ритъм на човек следва редуването на деня и нощта. В идеалния случай следва да спим минимум 7-8 часа на денонощие, за предпочитане през малките часове. Ето как сънят дирижира здравето ни:

  • възстановява тялото – докато спим, тялото ни има възможност да си отпочине и да регенерира мускули, клетки, тъкани и органи;
  • подкрепя мозъчната функция – сънят спомага за по-добри памет, концентрация, ясна и бърза мисъл;
  • подобрява настроението – когато сме се наспали добре, се чувстваме много по-добре. Чисто психически, регулираме емоциите си по-ефективно и понижаваме риска от депресия, тревожност и високи нива на стрес;
  • подкрепя работата на имунната система – така, докато сме будни, имунитетът ни съумява да ни предпази по-добре от болестотворни микроорганизми като вируси, микроби и различни патогени;
  • възстановява цялостното здраве на организма – добрият сън е важен регулатор на хормоните, метаболизма и теглото и също спомага за редуцирането на риска от поява на диабет и сърдечно-съдови заболявания;

Безспорно продължителността на съня е от ключово значение, но никак не бива да забравяме и за неговото качество. Ако спим неефективно, ако се събуждаме често или спим неспокойно, няма да удовлетворим нуждите на тялото си от качествена почивка. За качествен сън говорим тогава, когато спим непробудно през нощта. Когато лягаме и ставаме по относително еднакво време и си осигуряваме достатъчно време преди заспиване без екрани и „синя светлина“.

Връзката черва-сън: Как микробиомът ни определя качественото наспиване

Свикнали сме да мислим, че добрият сън е работа главно на мозъка. До известна степен това е вярно! Начинът, по който възприемаме света и средата, с която се обграждаме в ежедневието си, несъмнено оказват влияние върху почивката ни в края на деня. Но нещата не свършват дотук.

Нашите черва биват определяни от медицината като „втория мозък“ и това съвсем не е случайно. Знаете ли, че в тях откриваме цяла една автономна нервна система, наричана ентерична? Тя се състои от над 100 милиона нервни клетки и всички те заедно регулират множество нервни, имунни и ендокринни процеси в организма ни. По отношение на съня, червата ни отговарят за синтеза на ключови невротрансмитери, без които е невъзможно да се насладим на качествено наспиване. Ентеричната нервна система влияе пряко на централната нервна система посредством чревно-мозъчната ос. Тя диктува производството на серотонин и допамин – два изключително важни за съня хормона.

За да функционира тази ентерична нервна система правилно обаче, е необходимо червата ни да бъдат здрави. Това, до голяма степен, се определя от състоянието на нашия микробиом.

Микробиомът представлява съвкупност от всички микроорганизми, които населяват нашите черва. Те биват трилиони на брой и се състоят от много по вид и функции бактерии, гъбички и вируси. Някои от тях окачествяваме като „добри“. Други – като „лоши“! Ключът се крие в поддържането на финия баланс между едните и другите. С тях всички ние съжителстваме в тясна симбиотична връзка. Докато ние им осигуряваме хранителна среда и среда за размножаване, те ни връщат услугата като усвояват важни витамини, преработват определени хранителни вещества, участват в регулацията на имунната функция и пазят стените на червата ни здрави, за да не навлизат в кръвообращението ни непотребни и отпадни продукти.

Когато се наруши балансът между „добрите“ и „лошите“ бактерии, се наблюдава състояние, известно като дисбиоза. То влияе негативно върху работата на микробиома и възпрепятства успешното протичане на всички гореизброени функции. В днешния забързан и свръхнапрегнат начин на живот, никак не е трудно човек да достигне до състояние на дисбиоза. Достатъчно е да се храним неоптимално и в диетата ни да няма достатъчно количество фибри, да сме дехидратирани, да не се движим активно и да не спортуваме и да позволяваме стресът да заема значителна част от ежедневието ни. 

Наруши ли се работата на микробиома, започва да страда и сънят ни. Така важните невротрансмитери като допамин и серотонин спират да бъдат синтезирани в необходимите количества от червата. Допаминът се грижи за спокойствието ни и доброто настроение, докато серотонинът има дори още по-пряка връзка със съня – той е прекурсор на мелатонина, хормон, ръководещ цикъла на сън и бодърстване. 

Пробиотиците идват на помощ за здрав и ефективен сън

Колкото и страшно да звучат гореизброените факти, е важно да кажем, че нещата са поправими. От казаното дотук можем да заключим, че една от първите стъпки, които следва да предприемем, ако искаме да се наспиваме качествено, е да се погрижим за състоянието на нашите черва.

Тук пробиотиците идват на помощ! Те са мощно средство за възвръщането на баланса в микробиома, а оттам и за цялостното подобрение на работата на ентеричната нервна система. 

Пробиотиците редставляват съвкупност от щамове полезни бактерии. За да се радвате на многото ползи от употреба на пробиотични добавки, е от съществено значение да следите за тяхното качество. От ПроЛакт Пробиотици пък достигат нови висини в производството на пробиотични храни чрез разработката на специалната технология NextGen Microencapsulation. При тази технология пробиотичните щамове имат специална защитна обвивка от протеини и мукополизахариди. Тя гарантира не само тяхната преживяемост на стайна температура, а и че ще достигнат живи чак до дебелото черво, преминавайки през стомашната киселина непокътнати.

Както вече споменахме, 90% от серотонина, прекурсор на мелатонин, се произвежда в червата.

Когато приемаме пробиотици и подобряваме функцията на микробиома, ние директно подпомагаме синтеза на серотонин, а оттам и на мелатонин. В резултат спим по-добре и се събуждаме наистина отпочинали и възстановени.

Стресът е един от големите виновници за това да не живеем съвсем пълноценно в наши дни.

Ежедневно всички ние сме изложени на множество стресови фактори, в резултат на което поддържаме все по-високи нива на основния стресов хормон кортизол. Той е отговорен за инстинкта „бий се или бягай“, когато засече потенциална опасност. За съжаление обаче, кортизолът не разпознава кога опасността действително застрашава живота ни или е плод на нашите мисли и вътрешен свят. Повишените нива на кортизол, особено вечер преди заспиване, възпрепятстват качествения и спокоен сън. Известно е обаче, че пробиотичните щамове на бактерията Lactobacillus Rhamnosus доказано намалят неговите нива и неимоверно помагат да сме по-спокойни и готови за пълноценна почивка. 

Пробиотиците се характеризират и с друга важна функция, подпомагаща добрия сън.

Те доказано потискат възпалението в тялото и регулират синтеза на провъзпалителни цитокини (например lL-6 и TNF-α). Тяхната роля е ключова, тъй като повишеното възпаление категорично води до нарушен сън и безсъние.

ProLact Relax+ е висококачествен пробиотик с доказано действие за подобряването на съня и повишаване на неговото качество.

Той съдържа мощни екстракти от жълт кантарион и пасифлора. Действа като намаля общото усещане за тревожност и тъга, удължава дълбоката фаза на съня и релаксира нервната система, потушавайки стреса. Достатъчни са само две капсули на ден, приети преди лягане.

Осигурете на тялото и психиката си точно това, от което се нуждаят, за да бъдете здрави и щастливи всеки ден. Наспивайки се качествено, ще имате възможност да погледнете на ежедневието си от друг ъгъл и да се сбогувате с прекомерните притеснение и безпокойство.