Фондация „За ДОБРОТО“ изпрати писмо за имобилизирани деца пациенти МБАЛ „д-р Иван Селимински“ гр. Сливен

Като медиен партньор на фондация „За ДОБРОТО“ и единствената българска здравна телевизия у нас, Code Health TV публикува писмото, което екипът на фондацията изпрати до Министерство на здравеопазването, Държавна агенция за закрила на детето, Омбудсмана на Република България и други институции:

ДО

ИНСПЕКТОРАТ НА МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО




ДО

ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО




ДО

ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ




ДО

ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ „МЕДИЦИНСКИ НАДЗОР“




ДО

ПРОКУРАТУРА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ




ДО

РЗИ СЛИВЕН




ДО

ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ ГР. СЛИВЕН



ОТ ФОНДАЦИЯ „ЗА ДОБРОТО“ ,

ЕИК 206320849, гр. София, п.к. 1113, р-н Изгрев, ж.к. Изток, ул. Чарлз Дарвин № 33,

team@zadobroto.com.

тел. 0884682728,

представлявана от Кремена Миленова Кунева, председател на Управителния съвет




УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Като неправителствена организация, целяща подобряване условията на детско здравеопазване в страната, с настоящото изказваме абсолютното си несъгласие и възмущение с позицията на МБАЛ „д-р Иван Селимински“ гр. Сливен, по повод разпространените кадри на „имобилизирани“ за тяхно добро и здраве деца.

Децата пациенти са една от най-уязвимите групи, именно поради този факт техните права, вкл. живот и здраве, се ползват с особена закрила, както съгласно Конституция, така и според Закона за здравето.

Напомняме на ръководството и медиците в МБАЛ „д-р Иван Селимински“, че в България единственият легален начин за бъдат имобилизирани пациенти е по реда на наредба № 1 от 28 юни 2005 г. за реда за прилагане на мерки за временно физическо ограничаване при пациенти с установени психични разстройства. Децата изобщо не попадат в обхвата на наредба и всяко тяхно ограничаване и имобилизация е остро нарушаване на техните права, за което Европейският съд по правата на човека многократно се е произнасял.

Добрите практики в лечението на пациентите не са тези, които прикриват дефицитите на професионализъм и персонал, или тези които са „най-удобни“ на персонала, а тези при които се гарантира максимална сигурност и полза за пациента. Ако се цели да се препятстват децата да не се самоувредят или да премахнат абокатите си, то най-разумно е да се ползват подходящи за целта шини за имобилизация на съответните крайници, както ѝ да има постоянен сестрински надзор. Считаме че е редно да отбележим, че подобно на демонстрираното поведение, попада в обхвата на престъплението „злепоставяне“ по смисъла на Наказателния кодекс и би могло да доведе до негативни последици, както за персонала, така и за ръководството на болницата.

Разбираме огорчението на ръководството на болницата и подхождаме с уважение към труда на медиците. Факт е, че те не работят, при най-добрите условия съгласно добрите световни практики, но подобно на демонстрираното поведение, чрез неглижиране на проблема и приемане за нормално на практики, които са отречени в световен мащаб, не може да бъде споделено и толерирано.

Молим за Вашето съдействие, своевременна намеса и компетентни проверки. Оставаме на разположение при необходимост, вкл. с експертиза за изграждане на добри практики, така че да не ставаме свидетели на подобни грозни картини. отново




Дата: 22.02.2022

С уважение,

Kremena KUNEVA

Co-Founder and Chair

Za Dobroto Foundation

www.zadobroto.com

ID Nr. 206320849

33, Charles Darwin Str. Sofia

Mobile: +359 88 468 27 28