Има някои инфекциозни заболявания при децата, които в миналото са представлявали голям проблем, особено преди извършването на ваксинация. Като такова, което е валидно и до днес,  се окачествява детският паралич, наричан още полиомиелит.

От сайт за здраве Code Health сме тук, за да ви споделим повече за това заболяване, обект на изследвания и проучвания в сферата на детските болести.

Какво представлява детския паралич?

Това е сериозно инфекциозно заболяване, което в миналото беше широко разпространено и преди ваксинацията често се е достигало до тежки и дори трайни увреждания. Благодарение на медицинските постижения в сферата на ваксините, случаите на детски паралич към днешна дата са драстично по-малко.

Предаването на това заразно вирусно заболяване се извършва по фекално-орален път, като най-често се получава при консумация на замърсена храна или вода. Тази болест атакува нервната система, което води до временна или трайна парализа, атакувайки сивото вещество на гръбначния мозък, вследствие на което се получава силно възпаление.

Въпреки че заболяването може да засегне хора от всяка възраст, най-често се среща при деца под пет години. Характерно за него е че протича много тежко в някои случаи, като дори може да доведе до смъртност.

Детският паралич се причинява от род вируси, познат още като Enterovirus. През времето на изследванията на полиомиелит се открояват три типа – Брунхилда, Лансинг и Леон.

Симптоми и причини за детски паралич

Повечето заразени с вируса на полиомиелита не развиват симптоми, или те са леки и неспецифични, като лека треска, главоболие, гадене, умора и болки в мускулите.

Обаче, при малък процент от случаите, вирусът атакува нервните клетки, което води до обездвижване на крайниците. Това може да бъде придружено с трудности при дишане и в най-тежките случаи – смърт.

В около 1 % от общите ситуации, вирусът навлиза централната нервна система, нарушавайки двигателните неврони, което причинява мускулна слабост или цялостна парализа.

Ефикасен метод за превенция от паралич ли е ваксинацията?

Ваксинирането е доказано средство за предпазване от детски паралич. Съществуват два вида ваксини срещу полиомиелит – инжекционна полио ваксина (IPV) и орална полио ваксина (OPV). Първата се прилага интрамускулно, а втората е по-лесна – по орален път. Те са изключително ефективни в борбата с разпространението на вируса и са ключови за глобалното елиминиране на заболяването.

Има ли лечение и методи за подобрение на паралича?

Няма специфично лечение за състоянието. Управлението на симптомите и подобряване на качеството на живот на засегнатите е фокусирано върху рехабилитационни упражнения и физиотерапия. Подходът към лечението е индивидуален и зависи от степента на засегнатите функции и симптоми.

През 1956 година е създадено лекарство на име Нивалин, което е известно със своите благоприятни свойства за това състояние. Вижте какво е характерно за него в следващите редове:

  • активната съставка на медикамента са листата и цветчетата на блатното кокиче;
  • нивалинът представлява алкалоид, който има положителен ефект върху невромускулната проводимост и може потенциално да подобри мускулната функция при засегнатите от заболяването;
  • Намира и друго приложение, в неврологията, основно за лечение на лека до умерена деменция свързана с болестта на Алцхаймер, където той действа като инхибитор на холинестераза, подобрявайки комуникацията между нервните клетки;
  • ефективно средство за овладяване на пораженията върху лицевия нерв, както и подобряване на двигателните функции.

От сайт за здраве Code Health сме тук, за да ви дадем ключова информация от експертни мнения относно овладяването на редица проблеми, свързани с детските болести, както и съвети за превенцията на такива, включително и при сложни случаи, като полиомиелита.

Не забравяйте, че въпреки насоките и съветите, преди да се предприеме лечение, задължително трябва да посетите специалист в областта на педиатрията.