Възпалените венци са проблем, който все по-често засяга хората на всякаква възраст. Освен да причини дискомфорт обаче, може да бъде предпоставка за много сериозно проблеми, които са обект на изучаване и лечение в сферата на стоматологията.

Научете повече за разпознаването на проблемите, симптомите, диагностиката, грижата и лечението, за да поддържате една красива и здрава усмивка. Повече по темата споделя нашия екип от сайт за здраве Code Health.

Как да разпознаете, че имате възпалени венци?

Възпалението на венците представлява състояние и проблем, което може значително да повлияе на естетиката и здравето на вашата усмивка. Ако не се лекува навреме, то може да прогресира до по-сериозното състояние и да доведе до съществени и трайни последствия.

Симптомите, по които може да разпознаете тези проблеми са:

  • зачервяване и подуване на венечната лигавица;
  • чувствителност и болезненост при хранене, особено при консумация на много топли или студени храни и напитки;
  • лош дъх;
  • неприятен остатъчен вкус в устата;
  • кървене по време на миене и болка;
  • визуален изглед на значителна издълженост на зъбите в резултат на отдръпване на възпалените венци;
  • разклащане на зъби;
  • загуба на зъби.

Последните са последен етап от развитието на пародонтални заболявания и могат да имат траен неблагоприятен ефект върху усмивката ви.

Какво трябва да знаете за заболяванията гингивит и пародонтит?

Гингивит се нарича първоначалната фаза на пародонтално заболяване, което може лесно да се излекува с правилните хигиенни грижи и навременна намеса.

При задълбочаване на състоянието гингивитът се превръща в пародонтит, който може да има много по-сериозни последствия за целостта и здравето на усмивката, като загуба на зъби, увреждане и стопяване на костта и други.

Лечение и грижа за възпалените венци

Ако венците ви са възпалени, трябва да вземете правилни и навременни мерки.

Профилактични прегледи и диагностициране

Посещението при дентален специалист е основополагащо за откриването на проблемите с венечната лигавица в зародиш. Независимо дали имате някой от гореизброените симптоми или не, стоматолозите препоръчват поне веднъж в годината да се посещава денталната клиника, като най-добре е действието да се повтаря 2 пъти годишно.

По време на прегледа пародонтологът ще оцени състоянието, ще може да диагностицира наличието или липсата на пародонтално заболяване и ще може да назначи лечение при необходимост.

Определяне на хода на лечението

Лечението и мерките, които трябва да бъдат взети, зависи от степента на развитие. При гингивит мерките, които могат да подпомогнат, са почистване на зъбен камък, добра орална хигиена и жабурене с вода за уста или подходяща билка, но при пародонтит, особено в по-сложните случаи, може да се наложи дори хирургическа интервенция.

Клинично почистване на зъбен камък на всеки 6 месеца

В основата на възпалените венци стои бактериалното натрупване, което се дължи на формирането на зъбен камък. Важно е той да се почиства на всеки 6 месеца в клинични условия, което гарантира ефективното му отстраняване.

Медикаментозно лечение

В някои случаи може да се наложи прием на медикаменти, като антибиотици, които да се справят с възпалените венечни лигавици. Може да се предпише още впръскване на спрейове, локално приложение на гелове и други продукти.

Билково лечение

Има някои билки и растителни екстракти, които може да закупите свободно онлайн, които могат да помогнат за овладяване на възпалението. Такива са чаено дърво и смрадлика.

Добра орална хигиена

В основата на превенцията срещу пародонтални заболявания стои добрата орална хигиена. Мийте зъбите си ежедневно, поне 2-3 пъти след хранене, като не забравяйте да използвате и конци за зъби и вода за уста, които да проникнат в труднодостъпните места.