Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

― РЕКЛАМА ―

HomeTopСЗО: Неравенството между половете - в основата на глобалната криза в здравеопазването

СЗО: Неравенството между половете – в основата на глобалната криза в здравеопазването

Нов доклад, публикуван от Световната здравна организация (СЗО), „Справедлив дял за здравето и грижите: полът и подценяването на работата в здравеопазването и грижите“ разкрива как неравенството между половете сектора в оказва отрицателно въздействие върху жените, здравните системи и здравните резултати.

В доклада се изтъква, че недостатъчното инвестиране в здравните системи води до порочен кръг на неплатен труд в здравеопазването и здравните грижи, което намалява участието на жените на пазара на труда, вреди на икономическото им овластяване и възпрепятства равенството между половете.

Жените съставляват 67 % от платената работна сила в здравеопазването и грижите в световен мащаб, сочи проучването. В допълнение към този платен труд е изчислено, че жените извършват около 76 % от всички неплатени дейности, свързани с различен вид здравни грижи. Оказва се, че работата, която се извършва предимно от жени, обикновено е по-ниско платена и с лоши условия на труд.

В доклада се посочва, че ниското заплащане и тежките условия на труд са често срещани в сектора на здравеопазването. Обезценяването на здравните грижи, които се извършват предимно от жени, оказва отрицателно въздействие върху заплащането, условията на труд, производителността и икономическия отпечатък на сектора.

Докладът показва, че десетилетията на хроничен недостиг на инвестиции в здравеопазването допринасят за нарастваща глобална криза по въпросите свързани със здравето. Със застоя в напредъка към универсално здравно покритие, в резултат на който 4,5 милиарда души нямат пълно покритие на основните здравни услуги, жените поемат още повече неплатена работа по полагане на здравни грижи. Пагубното въздействие на слабите здравни системи, съчетано с нарастващия неплатен труд в областта на здравеопазването, допълнително натоварва здравето на лицата, полагащи грижи, и влошава качеството на предлаганите услуги.

„Докладът подчертава как справедливите по отношение на половете инвестиции в здравния труд и грижите биха преосмислили стойността на здравеопазването и грижите и биха стимулирали по-справедливи и по-приобщаващи икономики“, заяви Джим Кембъл, директор на СЗО за работната сила в здравеопазването.

„Призоваваме лидерите, политиците и работодателите да предприемат инвестиционни действия: време е за справедлив дял за здравеопазване и здравни грижите.“

Докладът представя насоки за политики, които могат да доведат до по-добро остойностяване на труда в здравеопазването и грижите:

  • Подобряване на условията на труд и заплащането на работната сила в сферата на здравеопазването и грижите и осигуряване на равно заплащане за труд с еднаква стойност;
  • Преодоляване на различията между половете в областта на грижите, подкрепа за качествения труд в областта на грижите и защита на правата и благосъстоянието на лицата, полагащи грижи;
  • Гарантиране, че националната статистика отчита, измерва и оценява целия труд в областта на здравеопазването и грижите;
  • Инвестиране в стабилни системи за обществено здравеопазване.

Инвестициите в системите за здравеопазване и в здравните грижи не само ускоряват напредъка в областта, но и преразпределят неплатения труд в областта на здравеопазването и грижите. Когато жените участват в платена заетост в сферата на здравеопазването и грижите, те са икономически по-силни и резултатите в здравеопазването са по-добри. Здравните системи трябва да признават, оценяват и инвестират във всички форми на труд в областта на здравеопазването и грижите, категорични са от СЗО.