Интервю с Унив. проф. д-р Александър Райнталер
Какви са най-често срещаните видове рак на маточната шийка?
Около 70 % от случаите са плоскоклетъчен рак, 25 % са аденокарциноми, а 5 % са редки форми. Около 99% от случаите на рак на маточната шийка се причиняват от инфекция с човешкия папилома вирус (HPV).
Какви са основните симптоми на рак на маточната шийка?
В ранен стадий ракът на маточната шийка няма очевидни симптоми. Поради това той се открива само чрез процедури като цервикална цитология, колпоскопия и биопсия. В по-напредналите етапи наличието на тумор може да причини нередовна менструация, вагинално течение и тазова болка. В изключително напреднал стадий той може да засегне пикочния мехур и ректума, като е възможно да предизвика хидронефроза.
Къде обикновено започва ракът на маточната шийка?
Ракът на маточната шийка започва главно в зоната на трансформация, където плоскоклетъчният епител преминава в лигавицата на маточната шийка. Аденокарциномите често се образуват в цервикалния канал.
В каква възраст най-често се диагностицира рак на маточната шийка?
Пикът на заболеваемостта от рак на шийката на матката обикновено е на възраст между 45 и 55 години. Обяснението за тази пикова възраст може да се дължи на естеството на инфекцията с човешки папиломавирус (HPV). Ако инфекцията с HPV стане персистираща, времето от инфекцията до развитието на рак може да варира от 5 до 10 години.
Какви са потенциалните рискове или странични ефекти, свързани с препоръчаните от вас лечения? Какво можем да направим, за да намалим тези рискове?
Съществуват два основни начина за лечение на рака на маточната шийка: операция и първично химиотерапевтично облъчване. Операцията включва тазова лимфаденектомия и радикална хистеректомия (РХЕ). Откриването и отстраняването на сентинелни лимфни възли (СЛВ) може значително да намали лимфната заболеваемост. В случай на положителен сентинелен лимфен възел се избягва радикална хистеректомия и се добавя парааортна лимфаденектомия, за да се разшири радиационното поле. Ако сентинелните лимфни възли са отрицателни, се извършва радикална хистеректомия (РХЕ) чрез лапаротомия (Pfannenstiel).
За запазване на фертилитета в определени случаи лечението може да включва радикална трахелектомия – техника, която запазва тялото на матката и фертилитета. Дългосрочните странични ефекти от операцията са редки, а проблемите с изпразването на пикочния мехур, ако се появят, обикновено изчезват в рамките на няколко седмици след операцията. Комбинирането на операцията с лъчетерапия е с най-висока токсичност и трябва да се избягва.
Ако са налице рискови фактори за рак на маточната шийка, трябва ли да обмислим превантивна операция?
Тъй като почти всички случаи на рак на маточната шийка се дължат на инфекция с човешки папиломен вирус (HPV), превантивният хирургичен подход не се счита за оптимален. Най-ефективното средство за предпазване от рак на маточната шийка е ваксинацията срещу HPV. Всъщност увеличаването на процента на ваксиниране на момичетата и момчетата преди началото на сексуалната активност може да спомогне за изкореняването на рака на маточната шийка.