Ембрионът е бил замразен през далечната 1992 г., докато Тина и Бен Гибсън не са го осиновили, което се е случило през февруари, тази година, съобщават от БТА и Редакция „Нова Варна“
Hope they named the child Frosty.
Baby Born From Record-Setting 27-Year-Old Frozen Embryo | NBC Nightly News https://t.co/xVe5kpgCEH via @YouTube
— OLD IVORY (@oldivory) December 3, 2020
Американка роди момиченце през октомври от ембрион, замразен през 1992 г., съобщи Би Би Си.
Ембрионът е останал замразен 27 години – до февруари 2020 г., когато Тина и Бен Гибсън от Тенеси го осиновяват.
Бебето Моли постави нов рекорд за най-дълго замразен човешки ембрион, от който се е родило дете. Предишният рекорд принадлежи на сестра й Ема.
Семейството е имало проблеми с фертилитета почти пет години, преди родителите на г-жа Гибсън да видят публикация за осиновяване на ембриони в местна медия. Тя и съпругът й се свързали с Националният дарителски център за ембриони, християнска организация с идеална цел в Ноксвил, която съхранява замразени ембриони останали неизползвани и дарени от хора, преминали процедура за ин-витро оплождане. Семейства като това на Гибсън могат да осиновят някой от тях и да си родят дете, с което нямат генетична връзка.
В САЩ се съхраняват около милион замразени човешки ембриона, според организацията. 99 процента от хората, проявили интерес за осиновяване, имат проблеми с фертилитета.
Ема, голямата дъщеричка на семейство Гибсън, е родена през 1997 г. Тя и Моли са генетични сестри. При раждането й ембрионът на Ема е бил на 24 години и възрастта му е рекордна до появата на Моли.
Тина Гибсън се радва на приликата между двете си дъщери.
Трайността на замразените ембриони е неограничена, твърдят от Националния дарителски център за ембриони. Възрастта им обаче се определя от появата на тази технология. Първото бебе от замразен ембрион е родено в Австралия през 1984 г.
Източник: БТА и Редакция „Нова Варна“