След зачеването се определя освен полът и кръвната група на ембриона. Кръвните групи са само четири. Това са A, B, AB и 0 кръвна група. Те не се променят, както и допълнителният фактор, така наречен резус-фактор – тези показатели не се променят до края на живота, те остават константни. Резус-факторът е различен при всички хора.

Съществува резус положителен и резус отрицателен фактор, това е антиген, който се намира на повърхността на еритроцитите – това са червените кръвни клетки. В 80% от случаите в Централна и Източна Европа хората са с положителен резус фактор и остават някъде около 15%, които са с отрицателен резус фактор.

Много от бременните се притесняват от това, че са с отрицателен резус фактор, но не бива да има никакво притеснение, защото ние имаме много методи, с които да проследяваме евентуално появили се антитела и за това ще дам няколко примера. Когато бременната жена е RH отрицателна, а партньора е RH положителен ние изследваме антителата в кръвта на бременната, за да видим дали те се увеличават. Когато плодът е с положителен резус фактор –  тогава може във втората бременност да бъдат създадени антитела в кръвта на майката.

Както при едно кървене по време на начална бременност, когато ние извършваме манипулацията амниоцентеза, кориална биопсия, когато имаме отлепване на плацентата, когато се прави секцио и по време на раждане, малко кръв от бебето минава в кръвта на майката, тъй като двете не влизат в контакт, но когато има нарушаване на целостта на кръвоносните съдове, тогава малко кръв влиза в кръвообръщението на майката.

И ако не се направи АнтиДеГама глобулин при положителен плод, който е роден, през втората бременност може да бъдат създадени антитела. Или има една сенсибилизация на майката… когато се създават антитела, ние изследваме кръвта на майката, за да видим тези антитела дали се увеличават, защото това може да доведе до анемия на бебето, до разрушаване на еритроцитите на бебето.

С профилактиката, която става до 3-тия ден или до 72 часа след раждането при RH отрицателна майка – RH положителен плод, не се създават в следващата бременност антитела. Така че винаги при една, дори и при кръвопреливане и след раждане винаги при втората бременност могат да бъдат създадени антителата.

Така че, бременните с отрицателна кръвна група, не бива да се притесняват, че при първа бременност ще имат създадени антитела. Изследване може да се направи много точно и ДНК фракция на майчината кръв. Тези изследвания ще установят дали плодът е, преди раждането, RH отрицателен. Тогава вече, при нормални стойности и леко покачващи се, по време на бременност между 28-35 седмица, се прави този антидегама глобулин, за да може да се предотврати една сенсибилизация после във втората бременност. 

Когато майката е RH отрицателна и бащата е RH отрицателен, бебето ще бъде само с RH отрицателен фактор

Тогава нямаме проблеми. Това са основните случаи на RH несъвместимост и пак казвам, това се случва с втора или трета бременност, но ние имаме начини да си изследваме антителата, когато те се покачват, може да се направи вътреутробно кръвопреливане на бебето, да няма то анемия, ние имаме случаи и тука такива в нашата клиника, но от както примерно аз съм била, от 20-тина години вече в акушерството и гинекологията. Нямаме случаи при които да се роди вече бебе с голяма анемия и после да трябва да се кръвопрелива след раждането.

 

Източник: https://kidso.bg/