Всички знаем колко неприятно може да бъде заразяването с бактерии, причиняващи инфекции на пикочните пътища. Вероятно мнозина от вас са се сблъсквали с неприятната симптоматика на цистита. Ето защо ще посветим днешната статия на това какво точно представляват тези инфекции. Как се развиват в организма ни, кои са рисковите фактори и, разбира се, как можем да си помогнем? Оказва се, че пробиотиците биха могли да се превърнат във верен наш съюзник.
В днешно време сме непрестанно изложени на влиянието на различни патогени. Вируси, гъбички и бактерии присъстват навсякъде около нас и е от съществено значение да знаем как да се предпазим. Важно е да отбележим, че част от „лошите“ микроорганизми живеят в нашето тяло и могат да ни навредят, само ако броят им нарасне твърде много. Разбира се, най-добрият начин да се предпазим си остава превенцията. Когато организмът ни е генерално здрав и имунната ни система сработва правилно, ние сме много по-защитени и способни да противодействаме на влиянието на околната среда.
Какво представляват инфекциите на пикочните пътища и как можем да достигнем до диагноза
Инфекциите на пикочните пътища се класифицират като заболявания, които могат да засегнат цялата уринарна система на организма, в това число пикочния мехур, уретрата (пикочният канал), уретерите (пикочопроводите) и бъбреците. По същността на своето протичане най-често забелязваме инфекции, засягащи пикочния мехур (така известният на всички ни цистит) и уретрата (инфекция, позната като уретрит).
Като всяка друга инфекция, така и тази на пикочните пътища причинява редица дискомфорти и рискове за нашето здраве. Ето защо е от съществено значение да сме наясно с механизма на нейното възникване и какво можем да направим, за да се предпазим.
Най-често инфекциите на пикочните пътища са с бактериален произход, като бактерията Ешерихия коли оглавява челните места като най-чест причинител. Навлизайки в пикочния канал, тя започва да се размножава безконтролно и създава инфекциозно огнище в тялото. Важно е да се знае, че не всички щамове на Е. коли са вредни и болестотворни. Видове от тази бактерия се откриват в естествения ни микробиом, в храната ни и околната среда. Опасните за човека щамове на Ешерихия коли обаче са сред основните виновници за развитието на цистит.
Инфекциите на пикочните пътища и заразяването с бактерии може да стане по няколко начина:
- недобра хигиена
- практикуване на небезопасна сексуална активност
- счита се, че употребата на някои противозачатъчни със спермициди е възможно да повишат риска
- отслабена имунна система и податливост на организма към инфекции
- невъзможност за напълно освобождаване на пикочния мехур, често срещано при бременни и при хора в трета възраст
- честа и прекомерна употреба на антибиотици, нарушаващи вагиналната и чревна флора
Инфекциите на пикочните пътища имат доста изявена симптоматика и така бързо можем да установим, когато нещо не е наред. Най-често дискомфорт причиняват паренето при уриниране, непрестанна нужда да уринираме, но количеството урина да е твърде оскъдно, урина с мътен цвят и неприятна миризма, болка в областта на таза и ректума.
За щастие диагностицирането на инфекциите на пикочните пътища става относително лесно. Лабораторният анализ на урина търси наличието на бактерии, бели кръвни телца и нитрити, а микробиологичната посявка служи за установяване на точната бактерия, с която си имаме работа.
В контекста на лечението конвенционалната медицина разчита главно на антибиотиците, чиято цел е да унищожат болестотворните бактерии. При подчертан дискомфорт и болка е възможно да се прибегне и до болкоуспокояващи медикаменти. Колкото и ефективно да е лечението, разбира се най-доброто, което можем да направим за себе си, е да се обърнем към адекватна превенция и грижа за здравето. Това включва спазването на отлична хигиена, достатъчна хидратация (за да може бъбреците да работят адекватно и да извеждат урината правилно) и прием на пробиотични добавки. Те имат отношение както към предотвратяването на инфекции на пикочните пътища, така и са мощен помощник по време на антибиотичното лечение при вече налични бактерии.
Как пробиотиците ни помагат в борбата с инфекции на пикочните пътища
Преди да пристъпим към разглеждане на връзката между пробиотиците и инфекциите на пикочните пътища, нека първо разгледаме пробиотичните добавки в цялост и разберем защо те са ключов компонент от поддържането на здравето въобще.
Пробиотиците са щамове полезни бактерии, които откриваме в разнообразие от ферментирали храни като кисело зеле, туршии, комбуча, кефир и кисело мляко. Те изиграват решаваща роля в поддържането на здрав микробиом – съвкупността от над трилион микроорганизми, населяващи нашите черва. Микробиотата разчита на баланса между „полезните“ и „вредните“ бактерии, гъби и различни по вид вируси, за да се грижи за здравето на стомашно-чревния ни тракт. От микробиома ни зависят множество процеси в тялото. Той регулира имунни, ендокринни и нервни процеси, метаболизира витамини и минерали, и участва в синтеза на ключови невротрансмитери и хормони. Когато балансът му се наруши, страдаме от дисбиоза.
Тъй като не винаги имаме пряк достъп до пробиотични храни (или не харесваме особено вкуса им), е повече от препоръчително да поддържаме здравето на червата си чрез прием на пробиотични добавки. Те представляват добити чрез процеса на ферментация щамове „полезни“ бактерии. Срещаме ги на пазара под формата на капсули и в прахообразен вид и е редно да присъстват в ежедневието ни, за да се радваме на множеството им ползи. От съществено значение за правилния избор на пробиотик е неговата бионаличност – до червата ни да достигат точно толкова бактерии, колкото е описано на опаковката.
В контекста на инфекциите на пикочните пътища, пробиотиците действително имат съществено значение.
Когато ни е предписан антибиотик за лечение на инфекция, причинена от Ешерихия коли например, е важно да го приемаме в комбинация с висококачествен пробиотик. Знаем, че антибиотиците целят унищожаване на патогенните бактерии, но често в този процес загиват и „полезните“ такива. Именно така лесно достигаме до дисбиоза и допълнително затормозяваме организма си.
За пробиотични щамове от семейството на лактобацилите е известно, че успешно колонизират урогениталния тракт и така създават мощен микробиомен слой. Този слой не позволява на патогенни бактерии, в частност Escherichia Coli, да се прикрепят към стените на пикочния мехур и уретрата и да предизвикат инфекция.
Друга огромна полза от приема на пробиотични хранителни добавки е фактът, че те имат свойството да произвеждат млечна киселина и така да понижат pH в урогенителния тракт. В резултат киселата среда се превръща в неблагоприятна за развитие на бактерии и естествено защитава тази част от тялото ни от инвазия.
Някои определени видове пробиотици притежават способността да синтезират антимикробни пептиди, наречени бактериоцини. Те, от своя страна, директно потискат растежа на патогенните бактерии и микроорганизми.
Не на последно място е важно да споменем, че пробиотиците успешно модулират локалния имунен отговор и стимулират производството на имуноглобулини и макрофаги. Тези имунни клетки притежават впечатляваща способност бързо и качествено да се справят с редица микроби и бактерии и така подпомагат естествените защитни сили на организма да преборят инфекцията.
Сбогувайте се с инфекциите още днес
От ПроЛакт предоставят на нашето внимание висококачествената пробиотична добавка ProLact Protect.
ProLact Protect е пробиотична храна, съчетаваща Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus с екстракт от кръвен здравец, създадена да подпомогне превенцията и лечението на уринарни инфекции. Пробиотичните бактерии в продукта възстановяват баланса на микробиома в червата и урогениталния тракт, като потискат растежа на патогенни микроорганизми чрез производството на млечна киселина и поддържат по-ниско pH в уринарната среда. Екстрактът от кръвен здравец добавя мощно противовъзпалително и антимикробно действие, което допълнително намалява риска от развитие на инфекции. Тази синергична формула подпомага естествените защитни механизми на организма, като осигурява цялостна подкрепа при чести или хронични уринарни инфекции.
Не забравяйте да се грижите за себе си и при първи съмнения и симптоми да се обърнете към своя лекуващ лекар. Бъдете здрави!