Стани абонат

Създай своя акаунт още днес.

― РЕКЛАМА ―

HomeTopПробиотици и автоимунни заболявания: Нови перспективи

Пробиотици и автоимунни заболявания: Нови перспективи

В сезона на настинките и грипа все по-често гледаме и слушаме реклами, насочени към грижата за имунната система. Безспорно естествените защитни сили на организма имат нужда от специално внимание, особено когато сме заобиколени от среда, гъмжаща от всевъзможни вируси и бактерии. Какво бихме могли да направим обаче, когато собствената ни имунна система насочи мерника си към нашия собствен организъм? Автоимунните заболявания стават все по-разпространени и често срещани – каква е връзката с пробиотиците и как можем да „успокоим“ свръх реакцията си в тялото четете в днешната статия.

Автоимунитетът е все още не достатъчно дълбоко изследван – колкото и развита да е съвременната медицина и колкото и успехи да бележи в изключително много сфери от човешкото здраве, все още дори и за нея остават неразгадани загадки и задънени улици. Автоимунните заболявания не познават пол, възраст, раса или социално положение – понякога те нахлуват в живота ни ненадейно и ни засипват със симптоми и усложнения, с които се чудим как да се справяме. 

И тук, както и при всички останали заболявания, ключът е в превенцията и в овладяването на симптоматика, веднага щом същата е налице. Според редица проучвания ролята на микробиома и работата на пробиотиците имат обещаващ ефект върху изявата на редица автоимунни болести и дори биха могли да предотвратят тяхната поява. Ако темата представлява интерес за вас, да продължаваме!

Какво представлява имунната система и как работи тя?

Имунната система представлява нашият естествен защитник от факторите на заобикалящата ни среда, които потенциално биха могли да навредят на нашето здраве. Когато работи оптимално, тя ни предпазва от редица „нашественици“ като микроби, вируси и гъбички –с цяло разнообразие от микроорганизми.

В структурно отношение тя се състои от клетки, тъкани, органи и системи, синергичната работа на които осигурява адекватен и надежден имунен отговор. Познаваме естествения имунен отговор – този, с който сме се родили и който се приучва непрестанно под влиянието на средата, и придобит имунен отговор – формиращ се тогава, когато сме се сблъскали с дадено заболяване и организмът ни е съумял да си създаде антитела срещу него.

Работата на имунната система представлява сложна мрежа от реакции и стъпки, които организмът ни предприема, за да ни защити. 

  • Имунната система започва да работи още на физическо ниво – чрез кожата, мукозните мембрани (покриващи респираторния, храносмилателния и уро-гениталния тракт) и различни по вид секрети (слюнка, сълзи и стомашна киселина например) тя съумява да „улови“ и унищожи голяма част от болестотворните микроорганизми;
  • Задейства се бързо при нужда и когато са налице бързоразвиващи се процеси – белите кръвни телца (и по-специално макрогафите) бързо „поглъщат“ патогените. Имунната система действа и чрез възпалението, когато се засече проблем на „локално ниво“ като нараняване или инфекция – тогава ролята ѝ е да ограничи процесите и по-бързо да оздрави тялото.
  • Адаптивните механизми на имунната система се развиват с времето – тук говорим за вече споменатия придобит имунитет. Т-клетките атакуват болестотворните патогени и координират имунния отговор, докато В-клетките се грижат за производството на антитела и неутрализацията на патогени. Всичко това се „запаметява“ в тялото и то създава своеобразна защита при повторно заразяване.
  • Основната работа на регулаторните механизми на имунната система е, посредством регулаторните Т-клетки, да контролират процесите на свръхреакция в случаите, в които имунитетът ни не разпознава собствените ни клетки и започва да ги атакува. Именно в това се състои същността на автоимунните заболявания. 
  • Имунната система в голяма степен зависи от състоянието на нашите черва – до 70% от имунните ни клетки се намират в стомашно-чревния ни тракт. Ето защо, ако искаме да се радваме на добре функционираща и адекватно работеща имунна система, е от решаващо значение да се погрижим за микробиома си. А тук на помощ идват пробиотиците.

Автоимунни заболявания, микробиом и пробиотици – къде е връзката

За автоимунитет говорим тогава, когато собствените ни имунни клетки атакуват други клетки, тъкани, органи и системи на нашето тяло. Медицината все още не е открила точната причина за отключване на подобна имунна реакция, но със сигурност средата и начинът на живот са в състояние да допринесат за развитието на подобни заболявания.

Най-честите автоимунни болести са диабет от първи тип, лупус, ревматоиден артрит, множествена склероза и цьолиакия, а най-честите симптоми включват обща отпадналост, чести обриви и кожни проблеми, подуване и зачервявания на засегнатите части, високи нива на хронично възпаление, болка и храносмилателни смущения. 

Тъй като вече споменахме, че огромна част от имунните ни клетки се намират в червата, е от съществено значение да се грижим за тяхното здраве и за целостта на нашия микробиом. Под микробиом разбираме съвкупността от над трилион микроорганизми, населяващи стомашно-чревния ни тракт. Условно ги разделяме на „полезни“ и „вредни“, но истината е, че те трябва да са в непрестанна синергия, за да изпълняват редицата от важни функции. В червата ни те образуват така наречената ентерична нервна система, която ръководи много нервни, имунни и ендокринни процеси и е в непрестанен обмен на информация с централната ни нервна система посредством блуждаещия нерв.

Когато не се храним качествено, диетата ни е бедна на фибри и залагаме на „бърза“ и преработена храна, когато не спим и не се движим достатъчно, микробиомът ни страда. „Лошите“ бактерии изключително бързо могат да вземат превес над „полезните“ и да стигнем до състояние, известно като дисбиоза. Когато тя е налице, микробиомът не съумява да изпълнява работата си оптимално – така се влияе негативно върху имунната ни система и ни грози риск от развитие на автоимунитет.

За щастие пробиотиците могат да помогнат като бързо възвърнат баланса. Представляват щамове „полезни“ бактерии, добити чрез процеса на ферментация и имат чудесното свойство да колонизират стомашно-чревния ни тракт и да възвърнат равновесието. Наред с изключително многото ползи за организма и здравето ни, пробиотичните добавки доказано биха могли да подобрят състоянието ни при наличие на автоимунитет. Ето как:

  • Пробиотиците модулират активността на имунните клетки (Т-клетки, В-клетки) и балансират съотношението между провъзпалителните и противовъзпалителните цитокини. Това намалява прекомерната имунна реакция, характерна за автоимунните заболявания.
  • Пробиотиците възстановяват целостта на чревната лигавица, предотвратявайки състоянието „пропускливи черва“ (leaky gut), при което токсини и антигени навлизат в кръвния поток и предизвикват автоимунни реакции.
  • Дисбиозата (нарушен баланс на чревната флора) е свързана с развитие и влошаване на автоимунните заболявания. Пробиотиците възстановяват нормалното микробиомно разнообразие, което намалява имунното претоварване.

Разбира се, внимателният избор на пробиотична добавка е от съществено значение за сдобиване с възможно най-много ползи за здравето ни. През последните години срещаме огромно разнообразие от пробиотици на пазара, но е важно да знаем, че съществено за положителния резултат е високата бионаличност на продукта. В началните си стадии на разработка, пробиотичните добавките не предоставяха защита на щамовете и така те загиваха под въздействието на свръх силната стомашна киселина, както и на влиянието на средата. С напредването на технологиите обаче, днешните генерации пробиотици идват при нас, с уникалната технология за микроенкапсулация. ProLact създаде последно поколение NextGen Microencapsulation, иновативна технология, при която самите бактерии са обвити в защитни капсули с протеини и мукополизахариди. Така приемаме толкова на брой бактерии, колкото е упоменато на опаковката.

При наличие на автоимунитет, от ПроЛакт предоставят на нашето внимание пробиотичната добавка ProLact Protect+ Това е уникален пробиотик в капсули, съчетаващ мощни пробиотични щамове (Lactobacillus bulgaricusStreptococcus thermophilus и Lactobacillus rhamnosus) с масло от кръвен здравец и екстракт от гъба Рейши, произведен от козе мляко. Със своите 500 милиона CFU на доза от 2 капсули, този пробиотик е специално създаден да подпомага баланса на чревния микробиом, който играе ключова роля в регулирането на имунната система. Маслото от кръвен здравец има силно противовъзпалително и антимикробно действие, докато гъбата Рейши е известна със своите адаптогенни свойства и способността си да намалява автоимунните реакции. Чрез поддържането на здравословна микробиота, ProLact Protect+ допринася за модулирането на имунния отговор, редуцирайки възпалението и риска от обостряне на автоимунни състояния. Това го прави идеален избор за хора, които искат да подкрепят цялостното си здраве и да подобрят качеството си на живот.

Наблюдавайте сигналите на тялото си и бъдете здрави!